09. 07. 2007

Alice Nellis: Tajnosti

Jak rychle se dá v Praze sehnat klavír? Jak trapné je přijít na večírek kamarádů své pubertální dcery? Jak zachránit manželství po dvaceti letech?

I tyto otázky odtajňuje nový film Alice Nellis ( autorka scénaře a režisérka ) a Jana Svěráka (tentokrát v roli producenta). Klíčový otazník filmu spíše bude : Co se stane, když člověk odhalí všechna svá i cizí tajemství během jediného dne?

Dnes už nebude nic jako dřív", bleskne určitě hlavou Julii i jejímu manželovi, když se jednoho brzkého rána po dlouhé době odhadlají k plnění manželských povinností. Juliin pocit se znásobí, když o pár hodin později v televizním zpravodajství oznamují smrt její milované zpěvačky. "Koupím si piáno", vyhrkne najednou Julie své přaní udivené dceři i manželovi. Co na tom, že na něj 25 let nahrála. Zanedlouho nasedá do auta a míří směr hudební bazar.. S postupem slunce na obloze se dozvídá nepřijemné pravdy od okolí, ale i ona sama jim připraví perné chvíle...Na první pohled Julie vede život snů, perspektivní povolání překladatelky, bohatý charizmatický manžel, zbožnující milenec, hezká dcera, nový byt, při bližším poznání není co závidět..

Jímavé vyprávění, které speciálně ženskou část publika nedovolí odvrátit hlavu od plátna. Prožívání hlavní hrdinky režisérka zdůraznila např. rozmlženými záběry, pocity kolemjdoucích vyjádřila tancem, hudbu použila jako prostředek útěku z reality. Film je vyšperkován množstvím bizarních postav, nejzábavnější je gynekolog odmítající nosit plášt nebo prodavač hudebnin neschopný obchodovat.

Přesné civilní herectví Ivy Bittové, všední, a přesto obyčejný příběh, ideální stopáž. Potlesk!