23. 06. 2008

Kiss Kiss Bang Bang

Shane Black tenhle film natočil už před třemi lety, česká stříbrná plátna jeho kopie však nikdy nenavštívila. Díky bohu za domácí video, bez něj bychom my, závislí na distribuci, přišli o skutečný poklad.

Říká se, že peníze a láska nejdou dohromady, nemůžete ale Harry Lockhartovi vyčítat, že to stejně zkusil. Jeho život se obrátil vzhůru nohama, když se jako bývalý zloděj ocitl v Hollywoodu, kde získal roli detektiva, pro kterou ho má připravit pravé soukromé očko. Teď už jen musí přesvědčit dívku svých snů, že je opravdu detektiv. Jen kdyby mu při tom život nestavěl do cesty samé mrtvoly. (oficiální text distributora)

Nedělám si iluze, že by kdokoliv z vás měl přehled o scenáristech, ostatně je to řemeslo značně nevděčné a i velkými filmovými databázemi před čtenáři utajované. Avšak vězte, že scénář Kiss kiss bang bang, stejně jako režii, má na svědomí člověk, kterému vděčíme za největší akční pecky osmdesátých a později devadesátých let. Zmíním akorát Smrtonostnou zbraň a Posledního skauta, ale modří už teď vědí..

Buďte si jisti, že i po letech jsou v kulometu ostrovtipu Shanea Blacka stále ostré a jestli už se vám začalo stýskat po buddy filmech, kde hrdinové promlouvají výhradně v hláškách, akce se nechápe jako salva chaotických střihů a zápletka se zamotává takovým způsobem, že o ní po čase přestanete pátrat, upřete svou pozornost tímhle směrem.

Shane Black je totiž autor staré školy. Ne, že by se na něm Tarantino zčásti nepodepsal, ale je to humor přeci jen jiný a já si troufám tvrdit - dospělejší. Jako autor Black definitivně zestárnul, ale v tom pozitivním slova smyslu. Jestli je totiž pro Kiss kiss bang bang něco specifické, pak enormní dávka sebeironie. Ať už vezmete post vypravěče, který během filmu kazí, co může a neobejde se bez zastavování a přetáčení děje, zcela absurdní zašmodrchanost a propletenost zápletky, či finální vyvrcholení, neubráníte se pocitu, že během tvorby tohoto dílka, se autor zatraceně bavil. Blackova vyzrálost přináší plody také v jiné oblasti a totiž oblasti charakterů. Málokdy se setkáte s takhle rafinovaně a uvěřitelně vystavěnými postavami, kvalitu dialogů snad ani není nutné zdůrazňovat, neboť na nich film veskrze stojí. Připočte-li pak pánské publikum postavu Harmony, jíž se zhostika Michelle Monaghan, která je i ve svých třiceti čtyřech letech stále holčička (jízlivý úsměv) a jejiží charakter představuje skutečně HLAVNÍ hrdinku, nikoliv hezkou cetku zdobící scénu, není důvod proč tomuto filmu nedat šanci.

Pochopitelně by se našly i jisté zápory, například hudební podkres, jež se místy jeví poněkud mdlý a též konec filmu se možná až zbytečně natahuje, ale to jsou jen drobné vady na kráse, které mi nebránily film shlédnout již pětkrát. A buďte si jisti, že se bylo pokaždé na co dívat. Pustit si film s anglickými titulky je pak místy povinnost, protože překlad zahodil hodně decentních vtipů. Ale dabing radím nechat v češtině, neboť Miriam Chytilová svůj sexy akcent zatraceně ovládá ♣