23. 06. 2008

Backstage

Vítejte u prvního dílu nového seriálu aktualit ze světa hudby.

  • Alice In Chains připravují materiál na novou desku

Legendy grunge, Alice in Chains, jsou už 4 měsíce ve studiu. Našli si nového zpěváka z kapely Comes With the Fall, Williama DuValla, který už s nimi odjel turné. Zpívá podobně jako zesnulý předchozí zpěvák Alice in Chains, Layne Stanley, který se předávkoval heroinem v roce 2002. Deska má prý vyjít ještě tento rok.

  • Žebříček 25 nejlepších kytarových skladeb dle Rolling Stone

Časopis Rolling Stone nedávno uvěřejnil anketu o nejlepší kytarovou písen. Vyhrála Nirvana a jejich skvělý singl Smeels Like Teen Spirit. Jako druzí skončili Radiohead a jejich neméně dobrý song Paranoid Android. Mimochodem čtenáři měli na hlasování pouhých 14 dní.

Kompletní žebříček:
01. Nirvana - "Smells Like Teen Spirit"
02. Radiohead - "Paranoid Android"
03. Led Zeppelin - "Stairway To Heaven"
04. Guns N'Roses - "Sweet Child Of Mine"
05. Deep Purple - "Smoke On The Water"
06. Chuck Berry - "Johnny B. Goode"
07. Jimi Hendrix - "Voodoo Chile (Slight Return)"
08. Metallica - "One"
09. Beatles - "While My Guitar Gently Weeps"
10. Jimi Hendrix - "Purple Haze"
11. Rolling Stones - "Satisfaction"
12. Beatles - "Helter Skelter"
13. The White Stripes - "Seven Nation Army"
14. Van Halen - "Eruption"
15. Lynyrd Skynyrd - "Freebird"
16. The White Stripes - "Ball And A Biscuit"
17. Guns N'Roses - "November Rain"
18. Pink Floyd - "Money"
19. Queens Of The Stone Age - "No One Knows"
20. Red Hot Chili Peppers - "Under The Bridge"
21. Pearl Jam - "Even Flow"
22. Lenny Kravitz - "Are You Gonna Go My Way"
23. Rage Against The Machine - "Killing In The Name"
24. Black Sabbath - "Paranoid"
25. Smashing Pumpkins - "Cherub Rock"
  • Pearl Jam chystají koncertní bootlegy a chtějí hrát s Jackem Whitem.

Grungový Pearl Jam jsou jedna z těch kapel, která se opravdu stará o své fanoušky. Pearl Jam nyní budou opět dávat do oběhu bootlegy nahrané na koncertě přímo ze soundboardu. Už dříve jsme si tak mohli poslechnout například pražský koncert z tehdejší Pegas Areny z 14.6.2000.

Kytarista Pearl Jam Mike McCready také řekl, že by kapela velmi ráda spolupracovala s Jackem Whitem. "Myslím, že to je fenomenální kytarista a moc rád bych s ním vystupoval," chválí McCready Jacka Whitea. Uvidíme, jak vše dopadne. Jack White nyní kromě The Raconteurs rozjíždí i projekt s Beckem. Přesto se Jack takovým akcím vůbec nebrání. Na YouTube se můžete podívat na jeho hostování u The Strokes nebo vystupování s anglickým kytaristou Jeffem Beckem.

  • The Gutter Twins konečně v Česku

21. srpna se v pražské Akropoli uskuteční zřejmě nejzásadnější klubová událost tohoto roku. Vystoupí zde The Gutter Twins, což je společný projekt Marka Lanegana z kapely Screaming Trees a Grega Dulliho z The Afghan Whigs. Dva temní andělé amerického alternativního rocku a dlouholetí přátelé Mark Lanegan a Greg Dulli představili projekt The Gutter Twins již v roce 2003, ale na jejich první album se čekalo téměř pět let. Album Saturnalia, jež vyšlo letos v březnu na labelu Sub Pop, je jednou z nejoceňovanějších kolekcí letošního roku. Snoubí se na něm Dulliho záliba v soulu a r'n'b s Laneganovým psychotickým blues a jejich koncerty jsou nevídanou explozí divoce temné energie.

  • Foo Fighters odehráli největší koncert své kariéry

6. a 7. června proběhl v Londýnském Wembley největší koncert Foo Fighters byl rozdělený na 2 dny aby došlo na všechny fanoušky. Celý týden před koncertem se spekulovalo o učasti legendárních Led Zeppelin. Jimmy Page a John Paul Jones se k Davidu Grohlovi a jeho kapele připojili až v samém závěru, kdy v přídavku zahráli Rock'n'Roll a Ramble On. Frontman Foo Fighters si pak vyměnil místo s bubeníkem Taylorem Hawkinsem, který se chopil mikrofonu. Když Led Zeppelin opouštěli při posledních tónech skladby Ramble On pódium, neubránil se David Grohl dojetí a zakřičel: "Vítejte do nejlepšího dne v mém životě!" Dodejme, že před tímto největším koncertem byl největší koncert z roku 2006 v Hyde Parku kde zase hrála část také legendární skupiny Queen: Brian May a Roger Taylor.

  • Meg z The White Stripes se dostává zpět do formy

Kdo si myslel, že kvůli psychickým problémům, kterými začala minulý rok trpět zpěvačka Meg White, už nikdy neuvidí The White Stripes spolu na jednom pódiu, může si oddechnout. Meg je zpátky. (Pozn. red.: V roce 2007 kapela zrušila nejdřív celé americké turné, den poté i všechny další plány do konce roku. Jako oficiální důvod uvedla akutní pocity strachu, kterými Meg začala trpět, a proto není schopná cestovat.)

O víkendu totiž vystoupili The Raconteurs, kterým velí Jack White, v rámci svého turné v Detroitu. Když se ale měla kapela na přání fanoušků vrátit na pódium s přídavkem, dorazil před diváky Jack v doprovodu Meg. Ta si sedla za bicí, ale nezahrála. Krátce poté dorazili na pódium i ostatní členové The Raconteurs které přítomnost Meg také trošku zaskočila. Celou věc však vzali nakonec s úsměvem. Dle amerického tisku je Meg už velice zdravá a mimo jiné se prý nahrává nová, v pořadí už sedmá, deska.