01. 04. 2014

Archer – Agent, co má rád handjob

Začal to 007, agent drsňák, sukničkář a britský gentleman, kterému generace záviděly chlupatou hruď. Pokračoval v tom Jason Bourne, agent kožený ksicht, co si toho pamatoval míň, než štětka, co se po mejdanu probere v objetí Zacha Galifianakise (buřt z Hangoveru), ale uměl dobře zabíjet.

A teď je tu Archer. Agent, co dal děvce na prdel pálkou na ping-pong.

Archer Sterling, jehož jméno je samo o sobě perfektně naaranžované klišé (chlapáčtější totiž asi nejde vymyslet), je nejnebezpečnější agent na světě. Tak to alespoň tvrdí zpravodajská služba. Ve skutečnosti je to neschopný spratek, který si svůj polo-oidipovský komplex vůči matce léčí děvkami a chlastem, za které solí prachy z firemních účtů a v přestávkách šikanuje sluhu Woodhouse. A prochází mu to.

Maminka je totiž náhodou šéfkou tajné organizace, která Archera zaměstnává.

Agent v šedesátkovém stylu

Celý seriál, čítající zatím jedinou sérii o deseti dílech (nová by se měla objevit na jaře) se situuje do jakési alternativní současnosti, kde se sovětský svaz nikdy nerozpadl, ale rivalita Ameriky a jejího východního souseda nestačila přerůst v jadernou válku – spíše se udržuje jakýsi status quo.

Píše se sice rok 2010, moderní technologie jako termovize, GPS nebo mobily používají všichni bez problémů, ale móda a design jakoby zamrzly v letech šedesátých – nejlépe je to vidět na ohozu hlavní ženské agentky, kozaté míšenky Lany, se kterou Archer kdysi něco měl. Neodvážím se ovšem hádat jméno toho úpletu, to ať posoudí dámská část redakce. 

Nečekejte ovšem žádnou old-fashion decentnost dob minulých. V Archerovi se probírá humor toho nejhrubšího zrna a říkám díky za to. Hrdinové se ustavičně přeřvávají, jako když sype kulomet, a vzduchem sviští všechno, od témat, kdo by koho z agentury vojel, po Sterlingovu erekci když mu cizí agent „krtek“ vyhrožuje, že zabije jeho matku.

„Celý umělecký oddělení KGB se mohlo přetrhnout, aby vyretušovalo vrásky na tvý starý prdeli.“

Více agentů toho více posere

Nezanedbatelným článkem každého seriálu jsou jeho charaktery a zde za ně musím Reedovi ve stoje zatleskat. Archer Sterling, který je lidskou parodií na všechny Bondy, co jich kdy bylo, nepřekonatelný floutek, ale zároveň macho-frajer, co do postele dostane každou. Archerova matka Malory, hypersexuální žena v přechodu, ve které je mateřského citu asi jako v ledovém kvádru a v níž by jenom slepý nerozeznal variaci na Bondovu M. Afro-americká míšenka Lana Kane, která připomene všechny akčňáky osmdesátých let včele s Magnumem (ne proto, že by měla toho bíbra), a která, ačkoliv je stokrát schopnější agent než Archer, neustále hraje druhé housle, což ji nelidsky sere. Uťápnutý účetní agentury Cyril Figgus, kterému Archer neřekne jinak, než buzík, a se kterým Lana chodí v podstatě proto, aby to dala Sterlingovi sežrat. Sekretářka Cheryl, co mění svoje jméno podle toho, jak se zrovna cítí její vnitřní ženství a která se neudělá, pokud jí u toho někdo neškrtí. A třeba Dr. Krieger, šéf oddělení vynálezů, který za celou svou kariéru vymyslel jenom prstícího robota.

Tito a další, z nichž každý má minimálně jednu (standardně více) úchylku všemožné povahy, dělají z tohoto seriálu nadprůměrnou pastvu pro oči a pro duši.

„Nezkrocený křoví? O tom máš ty vážně co kecat.“

„Moje vagína je hladší než telecí kotlet!“

Kreslený agent lepší než agent bez koulí

Celý seriál je animovaný záměrně anachronicky, trochu připomíná maďarský „Distrikt!“, což celou lehce nostalgickou atmosféru jedině podtrhuje. Hudební doprovod je mix jazzu a latiny, slouží ale jen jako podkres. Výraznějšího motivu, jako třeba v Cowboy Bebopovi, kde byl každý díl laděn v jiném hudebním stylu, žánru a barevném tónu, se nedočkáme. Toto srovnání není úplně náhodné, úvodní znělka Archera scénograficky tu z Bebopa velice připomíná a i když nedosahuje jejích kvalit, rozhodně se nezprotiví tak rychle jako jingle z HIMYMu.

Sečteno podtrženo, jestli máte rádi sexistický, rasově netolerantní, sarkastický humor (tak jako já), Archer je zcela jasná volba, která prosvětlí pochmurné podzimní večery jako máloco.

Než se Seth MacFarlane sebere a natočí novou sezónu Family Guye.

„Bomby, atentátníci, vulvy… Vy, lidi, mi prostě ničíte výlet!“