23. 07. 2008

Bažant Pohoda 2008

Co napsat o festivalu, o kterém vše prozradí už jen jeho název?

Největší slovenský hudební festival je totiž opravdu hlavně o pohodě, která je zkrátka všudypřítomná. Možná to zní jako klišé, ale ono to tak vskutku je. Pohoda panuje jak mezi návštěvníky, tak mezi organizátory, interprety a kupodivu i hoši od security byli nepochopitelně nekonfliktní a vstřícní. Nestačili jsme se divit.

Areál festivalu byl umístěn v prostorách vojenského letiště v blízkosti Trenčína a už jen pohled na něj byl impozantní - jeřáby s bungee, vyhlídkový skybar (plošina s barem vynášená do 50m), obrovská pódia, spousta menších stanů a opravdu hodně moc návštěvníků. Podle poslední „tlačové správy“ si tuto událost, včetně naší výpravy, nenechalo ujít více než 30 000 návštěvníků.

Není divu, lákadel bylo spoustu. Fatboy Slim, hlavní hvězda festivalu, předvedl dvouhodinový set zakončený ohňostrojem. Show, kterou předvedli The Streets, strhla i ty nejzatáhlejší diváky (mě například). Energičtí The Subways v podstatě celou akci rozjeli ve velkém stylu a příjemně překvapila i melancholická indie kytarovka z Colorada The Editors.

Osobně mezi největší zážitky řadím vystoupení stovky dobrovolníků z řad návštěvníků, kteří se naučili pod vedením profesionálů kompletní choreografii obsaženou v klipu Praise You, kterou pak předvedli těsně před vystoupením samotného Fatboye. Výsledek stál opravdu za to, tleskal i Slim.

Vůbec program samotný neměl chybu. Ačkoliv vystupovalo minimum všeobecně známých a provařených kapel, kvalitu to vůbec nesnížilo. Naopak jsme měli možnost objevit spoustu nových, zajímavých a kvalitních účinkujících. Za všechny například Gocco, smíšená sestava z Japonska bubnující na tradiční „Taikos“, britští Audio Bullys s údernou fúzí elektroniky a punku, Bell X1 prezentující tradiční irský sound a spousta další. Na Pohodě si to své musel najít opravdu každý.

Navíc byla návštěvníkům k dispozici velká spousta nehudebních atrakcí a jiných forem vybití a seberealizace: nespočet workshopů, filmových projekcí, diskusí (mimo jiné například s panem Václavem Havlem), sportovních možností (vodní fotbal, trampolíny na pružinách, již zmíněné bungee) a další.

Krom toho k pohodě návštěvníkům přispěla i péče ze stran sponzorů a partnerů festivalu. V ČR je vrcholem praktického dárku nastříhaná růžová karimatka, na Pohodě byly k dispozici šampóny, krémy na opalování, místo na nabíjení mobilů, letenky za festivalové ceny (!), dostatečně velká internetová kavárna s volným přístupem a mnohé další.

Ač jsem osobně navštívil v ČR hodně podobných akcí, tahle byla výjimečná. Mezi největší klady, plynoucí z organizace, patřilo jednoznačně umístění stanového městečka dovnitř areálu, což přinášelo samá pozitiva – žádné čekání na otevření areálu, žádné vyhánění při zavírání areálu, žádné fronty a potupné prohledávání při vstupu. Navíc na Pohodě nepanují žádné zákazy, co se týče vnášení potravin, alko i nealko nápojů. Jev na většině jiných festivalů naprosto nepředstavitelný, ale na Pohodě to funguje.

Vlastně v souvislosti s celou akcí mě napadá jen jedno negativum, které se ale vztahuje v podstatě asi na všechny festivaly. Toitoiky ani na Slovensku moc v pohodě nebyly a každá návštěva byla hodně nepříjemným zážitkem. Hodně lidí, pití a jídla holt udělá své. I když, abychom nekřivdili, vždy byla možnost strávit pár minut ve frontě na relativně normalní wc.

Ovšem celkově musíme tuto akci na příští rok rozhodně doporučit. Všechny pochyby, s kterými jsme na východ vyráželi, se rozplynuly jak pára nad hrncem jen co jsme vstoupili do areálu. Za rok se v Trenčíně určitě ukážeme zase. Pojedete s námi?

  • kompletní fotogalerii najdete opět zde, foto by Tusil

P.s.: Ještě musíme připomenout jednu drobnost, díky sympatickému kurzu koruny jsme měli vše cca o dvacet procent levnější. A to se vyplatí.