12. 02. 2009

Be my (Anti-)Valentine

Stromů ve větru šum,
s polibky roztrh se pytel,
cítím na rtech Tvůj um,
jsi ten nejlepší přítel!
Krásný Valentýn!

Nic Vám to neříká? Čtěte dál!

Jo, mít někoho rád je fajn. Dávat a dostávat dárky taky. Vyznávat si lásku – samozřejmě, není nic krásnějšího. Ale proč proboha demonstrovat lásku tak trapným a kýčovitým způsobem? Vždyt ani nikdo neví, kdo vlastně ten Valentýn byl, jak zemřel a jaké skutky vykonal. Současná legenda o světci, který uzdravil slepu dívku či tajně oddával milenecké páry vznikla pravděbodně spojením osudů dvou osob žijících ve 3. století. Poprvé se o svátku zmiňuje anglický básník G. Chaucer a i později se objevují zmínky o posílání Valentýnských přáníček. Co by však Valentýn řekl na dnešní záplavu nevkusných dárků, představujících lásku jako primitivní prodejní artefakt, které v regálech nahradí „mír a pokoj svátků vánočních“?

Zjevně jsou tu tací, které to sere ještě víc než mě; Antivalentýn je oficiálně stanoven na 13. února. V předvečer svátku zamilovaných se všichni američtí nepřátelé čokoládových srdcí a Amorových šípů, které míří špatným směrem, sejdou k smuteční seanci. Umřela láska. Jejich obětí se stanou všechny růže a plyšáci v dosahu, neodejdou, než je neumučí.

Nejste tak radikální? Ve skrytu duše toužíte taky dostat přání, ale „nejsou lidi“? Nevadí, není důvod, proč byste ani vy nemohli ulevit své peněžence v polovině února. Můžete se inspirovat a poslat valentýnku svým ex či jejich současným partnerům a vsaďte se, že láskyplná atmosféra rázem zhoustne. Vedle celkem konvenčních srdíček s nápisy Chcípni! se na amerických webech objevují krásné srdcovité bonboniéry s nápisy Bylo to jen o čokoládě. Jak romantické, ach. Dalším tipem je zakoupení panenky voodoo. Samozřejmě s již zapíchanými špendlíky. Na hrudi. Vlevo. Radikálové vymyslí určitě i zajímavější části těla (oči?). Zásilka s mrtvými květy taky určitě zapůsobí.

Dalším nezanedbatelným problémem, který se stává naší noční můrou už po odeznění šoku, že je zas o rok víc, je tento: Co máme asi jako tenhle den dělat?? Před ataky „lásky“ není úniku. Restaurace jsou přeplněné cvrlikajícími páry, další holoubci houfně míří do hor a někteří dokonce odlétají do teplých krajin. Nemluvě o billboardech, které se nám vysmívají na každém kroku. Nadlidským úkolem se zdá najít kamarády, kteří by se šli bavit (zvláště pokud Valentýn připadá, jako letos, hezky na sobotu, mám kvůli tomu dělat něco jiného než každou sobotu?), protože i ti největší party girls/boys chtějí ten den trávit ve dvou. A jaké jsou tedy rady z vlastní zkušenosti osamělé existence?

1. Příprava

Je třeba se pečlivě přichystat. Mnoho času nezbývá! Vyrobte si vlastní a řádně dekadentní sadu antivalentýnských samolepek, kterými vlastníma rukama ozdobíté celé město. Ozdobeni přípínačky s obrázky revolveru a nápisy jako Who needs love?, abyste byli dobře identifikovatelní, budete představovat tmavý bod v červenorůžově záplavě, budete zachránovat před globální nákazou, prošlapávat novou cestu revoluce, kdy místo Valentýna bude kralovat Antivalentýn. Ale pozor, pamatujte, vizionáři to nemají nikdy růžové.

2. Den předem

Plán A: zúčastnit se antivalentýnské seance
Plán B: Finální přípravy Valentýnského bojkotu

Navštivte potraviny. S klapkami na očích proběhněte kolem valentýnských regálů (čím víc dárku shodíte, tím víc bodů), než doběhnete k vodce. Popadněte litrovou láhev a zamiřte ke kase. Jídlo nepotřebujete. Zamilovaní se živí láskou, vás nakrmí nenávist. Vydatná! Cestou se stavte v půjčovně dvd. Předpokládám, že každý zavilý nepřítel 14. února má již doma pestrou kolekci, ale není na škodu si zopakovat vaše „filmové bible“ (btw, neznáte někdo nějakou dobrou knížku o Al Caponově Valentýnském masakru?): Valentine (díky neškodnému názvu ji zkuste s potutelným výrazem doporučit některému z vašich zamilovaných kamarádů, jsem si jista, že na to nezapomene), My bloody Valentine, Ghost of Valentine. Nenechte se rušit absencí českých distribučních titulů, máte jen další důkaz, že Česká republika je již silně infikovaná.

3. Nastává Den V.

(Doplňte si sami a schválně se podívejte, co za V dosazují záoceánští antifanoušci Valentýnu). Zabarikádujte se. Mějte stále po ruce svůj deník. Dnes vám zajisté přibyde pěkných pár optimistických řádek. Pravidelně kontrolujte v zrcadle své oční linky. Na dnešní den jsou nutné pro obě pohlaví, protože přidávají vašemu výrazu ještě dekadentnější rozměr. Krásně to vynikne na fotkách, které si budete přidávat na váš profil další den. K správnému one-(wo)man večírku patří hudba! Váš playlist je samozřejmě dávno jasný, na předních příčkách figurují písně jako Buried alive (The Used), Love hurts (Nazareth), Love will tear us apart (Joy Division) nebo What it is to burn (Finch).

A až se začnete nudit, jděte spát… Ráno nezapomeňte high-five se zrcadlem - máte zase rok pokoj.

A když bude nejhůř, mějte na paměti, že na další svátek lásky, který má většina z nás ovlivněna odkazem našeho největšího básníka raději, už to třeba nebudete vy, kdo ho bude slavit sám!

A na závěr… anketa!

Zeptala jsem se kolegů z youngstyle: Co si myslíš o Valentýnu?

  • ian.tomášik, 20 let, nezadaný

Moje přítelkyně Valentýn neslavila, já bych celkem rád, protože tradice a rituály jsou pro společnost důležité, i jsem jí tehdy něco koupil. Pak mě poslala do prdele. Tak si letos koupím něco sobě, asi čokoládu.

  • pliwatko, 22 let, sterilizovaný, spíš zadaný

Nikdo nechce mít stejný tričko z New Yorkeru jako ostatní. Nikdo nechce vědět kdy umře. A proto si myslím, že nikdo nechce vidět jak 14.2. jeho partner „nastrojí“ dobrou náladu, přinese očekávanou kytičku, řekne očekávaný dvě slova v očekávanou chvili, protože ho chvíli před tím prozradí mimika. Valentýn je falešnej a povrchní stejně jako otázka „jak je?“

  • Džon, 21 let, zadaný jak jinak:)

Wow, Valentýn, to je ten úžasnej svátek mezi Vánocema a Velikonecema? Jestli mi přítelkyně letos nekoupí obrovskej dárkovej koš plnej piv ve tvaru srdce, tak budu vážně naštvanej... Bože, co by prodejci kýčovitých cetek bez této únorové kratochvíle vůbec dělali? Ne, na Valentýna prostě nedám dopustit, je to pro mě stejně tradiční svátek jako Helloween nebo Den nezávislosti. Proto: ať žije svátek srdíčkových medvídků, bez kterého bychom nevěděli, že máme někoho rádi. Nebo máme mít...

  • Lana, 20, zadaná

Podle mě se tohle moc řeší, většina lidí kolem mě má naučený fráze typu "neslavím, miluju přítele/přítelkyni 365 dní v roce a taky to tak slavíme" atp... Naopak podle mě to je super příležitost, kdy se (pánové) můžete vytáhnout s kytkou, tak proč toho nevyužít, slečny se jistě neurazí ;] Nejspíš to je zasraná komerce, ale když vy někteří dovedete být tak krásně tupí, že jinak takové ty "staré" ideály typu dopis, růže, kytara + (vámi složená) písnička apod. úplně ignorujete, přitom to jsou ty, co holčičí srdíčko potěší nejvíc :]

...a co si o Valentýnu myslíte vy?