25. 06. 2008

Blogování

Fenomén dnešní doby? Závislost?

Proč máme potřebu prostřednictvím internetu sdělovat cizím lidem, co jsme zažili, co si myslíme a co cítíme? Proč místo abychom si popovídali s přáteli, ťukáme do klávesnic články? Sledujeme, kolik lidí si je přečetlo, kolik napsalo komentář a jak na náš blog chodí stále víc a víc lidí (v lepším případě) nebo jak jej nikdo nečte. Ale máme opravdu všichni co říct nebo jen tak plácáme do prázdna a zahlcujeme síť hloupými články?

V dnešním moderním světě bloguje už skoro každý. Všichni mají ten samý nutkavý pocit informovat ostatní o svých pocitech, zážitcích a snech. K tomu, abyste mohli na internet volně psát své myšlenky, se stačí se pouze zaregistrovat na nějakém ze serverů typu blogger.com. Nepotřebujete umět HTML ani ovládat grafiku. Stačí pouze napsat text přímo do prohlížeče a stisknutím jednoho tlačítka článek publikovat. Nejdůležitější ale je, odpovědět si na otázku: „O čem chci vlastně psát?“ Zaměříte svůj blog na hudbu, politiku, basketbal nebo pro vás bude internetovým deníčkem? Je důležité rozmyslet si, jestli psaním chceme jen zahnat nudu nebo říct něco ostatním.

Na internetu je celá řada nesmyslných blogů, jejichž majitelé jen tak z nudy napíšou denně pár článků, jenž okopírují z jiné internetové stránky, nebo napíšou své třířádkové blogy o tom, jak se dnes měli v práci. Existuje ale také spousta originálních blogů, jejichž autoři mají světu opravdu co říct a právě blog jim nabízí naprostou tvůrčí svobodu a volnost.

Blog pro vás představuje místo, které patří pouze vám a kde jste sám sobě šéfredaktorem. Pamatujte na to, že osobní blog odráží svým obsahem svého autora. Je na vás, kolik toho ze svého soukromí odhalíte. Jisté však je, že časem se o něm dozví vaši přátelé a možná vám začne vadit, že tolik vidí do vašeho soukromí. Je rozdíl psát pro cizí lidi, kteří neví, jací jste v reálném životě a pro své známé, kteří získané informace můžou použít proti vám.

Skrze komentáře pod články můžete zjišťovat jak se čtenářům líbí vaše články. Máte možnost zlepšovat se, diskutovat, obhajovat své názory. Kritika vás může vyhecovat k lepším výkonům, ale také zadupat do země tak, že už nebudete chtít dále psát. Je tedy jenom na vás, jestli pod svými články komentáře povolíte nebo ne.

Nejoblíbenější blogy podle Blog.cz

  • Osobní blogy

Je jedno, jestli jste byl dnes nakupovat, seděl celý den doma, byl v kině, četl knížku, zmlátil manželku nebo odjel na chatu se svou milenkou. Napište o tom. Osobní blog může být vaším deníčkem, kterému se svěříte s jakýmikoli problémy. Otázkou je, jestli čtenáře bude zajímat váš obyčejný život a jestli budou ochotni číst pocity cizího člověka na internetu. Ne všechny osobní blogy jsou nudným výčtem – ráno jsem vstal, jel autobusem do práce a teď jsem přijel domů a budu koukat na fotbal – jsou také odrazem lidí, kteří je píší. Je skvělou možností poznat zajímavého člověka právě přes jeho blog. Když budete pár týdnů číst pravidelně jeho osobní zápisky, dostanete pocit, že majitele osobně znáte a možná dostanete chuť se s ním setkat.

příklad: http://bittersweet.blog.cz/

  • Blogy o Tokio Hotel

Prvním důležitým krokem je sehnat na internetu co nejvíc fotek a článků o této chlapecké skupině a zkopírovat je na váš blog. Pak už stačí jen zapadnout do komunity o TH tím, že budete na ostatní blogy psát líbivé komentáře, vymýšlet bleskovky (soutěžní otázky, za jejichž správné vyřešení dostane soutěžící diplomek) a psát takzvané Fan Fictions – smyšlené povídky, ve kterých se setkáváte se slavnou osobností.

příklad: http://tokio-hotel-de.blog.cz/

  • Blogy o hubnutí

Thin is in a mladé holky chtějí zhubnout. Úspěšný blog si můžete jednoduše vybudovat psaním článků o cvičení, dietách, správných jídelníčcích a vaší touze zhubnout. Přidejte ještě nějaké fotky pohublých dívek (thinspirace) a zapojte se do diskutování o hubnutí. Snadná práce jak získat blog oblíbený náctiletými dívkami.

příklad: http://thin-in.blog.cz/

  • Blogy o celebritách

Skoro stejný postup jako kdybyste vytvářeli blog o Tokio Hotel – zkopírovat, co nejvíce článků a obrázků z jiných stránek a vložit je na svůj blog. Celebrity ve večerních šatech, celebrity v plavkách, celebrity s make upem, celebrity bez make upu. Smějící se, mračící se, na procházce, na nákupu, na schůzce, v restauraci, ve filmu. Kopírujte rozhovory s nimi, vkládejte videa z YouTube a hlavně vytrvejte, abyste byli nejlepší a nejrozsáhlejší encyklopedií plnou informací o vaší hvězdě.

příklad: http://marykateaashley.blog.cz/

  • Blogy o EMO/SCENE/GOTHIK/PUNK

Těchto blogů časem ubývá a na vás je, abyste dokázali, že vy jste ti opravdoví emo/scene/punk. Už od narození tomu tak bylo a budete jimi „fOreVeR“. Vkládejte na svůj blog všemožné obrázky lidí, co vás svým stylem zaujali, pište o tom, jak jste jiní a nikdo vám nerozumí. Pište upřímně o svých problémech, vyhlašujte ankety o nejlepší blogy a soutěže o nejhezčí emo/scene/gothik girl. Komentujte i na jiných stránkách a nezapomeňte zanechat všude odkaz na svůj blog. Když budete mít stále malou návštěvnost nebojte se spamovat!

příklad: http://blog-emo.blog.cz/