14. 07. 2008

České hrady - Točník

O tomto víkendu proběhla první akce putovního festivalu České hrady. Zástavkou bylo podhradí berounského Točníku. Ačkoliv se jedná o dvoudenní akci, vše podstatné se odehrálo až v sobotu. A stálo to za to!

Už s příchodem do areálu festivalu nás překvapil velký divácký zájem o tuto akci. Respektive fronta u vstupu, která se táhla opravdu daleko. Naštěstí ale rychle ubývala a tak jsme po chvíli už stáli pod hlavním pódiem a nechávali se bavit energickými Monkey Business. Škoda jen slabé odezvy publika.

Playlist festivalu byl sestaven zvláštním způsobem. Ačkoliv měl k dispozici dvě pódia, produkce se odehrávala vždycky pouze na jednom. Toto řešení mělo výhody (například, že vám nic neuniklo) a nevýhody (například, že vám bohužel nic neuniklo). Ale výhody asi převládaly – interpretům určitě vyhovovalo, že hráli před velkým publikem; diváci zase ocenili, že nebyly průtahy před začátkem například kvůli nazvučení (které kapely stihly v pauze, kdy hrál vedle někdo jiný).

Na vystoupení Skyline, které následovalo hned po Monkey Business, jsme se těšili asi nejvíce. Není tomu tak dávno, co došlo k výrazné změně na postu zpěvačky – Jitku vystřídala Marka Rybin (ex Gaia Messiah). No, nebudu vás dlouho napínat, je to mazec. Marka je živel a do Skyline zapadla dokonale. Kdo neviděl, neuvěří, takže se o tom určitě přesvědčte sami, třeba druhého srpna na Bezdězu.

Po Skyline jsme se trochu nudili. Vzhledem k tomu, že v playlistu byla více než patrná snaha zavděčit se takříkajíc všem, musela tato situace nastat. Plexis asi neodehráli špatný koncert, ale bohužel nejsem moc kompetentní hodnotit. Vystoupení The Tap Tap bylo zase z pochopitelných důvodů (jedná se o hudební sdružení mentálně postižených) asi větším zážitkem pro samotné hudebníky než diváky, ale všichni jejich snahu ocenili. Zpětně to byl ale jeden z těch podařenějších výstupů.

Během vystoupení kapely Wohnout začalo pršet, ale než jsme si stihli pořádně zanadávat, už bylo zase po všem. Během celého festivalu pak sprchlo ještě několikrát, ale vždycky jen na chvíli a celkově nám všem udělalo počasí spíše radost. Ale zpět k Wohnoutům. Nemůžu se zbavit pocitu, že jejich koncerty jsou poslední dobou (poslední roky?) naprosto stejný. Ale jestli je to dobře nebo špatně, to je asi na posouzení každého z vás. To samé se v podstatě opakovalo i u vystoupení Billa Divokého, kde mi to paradoxně ani tolik nevadilo – jejich vystoupení mi bylo rozhodně sympatičtější, ale vlastně mě ani nenapadá pořádně proč.

Zástupci hoperské komunity byli asi největším omylem při výběru kapel, přestože k tomuto žánru mám osobně blízko. Vystoupení Iscream Boyz bylo hodně smutným zážitkem a tady mě důvody kupodivu napadají. Za všechny by se daly vypíchnout zejména slabé texty a projev, jemuž kotel o velikosti dvaceti lidí zhruba odpovídal… Hvězdy Youtube, Ice a Čéra, by byly určitě větším hudebním zážitkem.

Kontrafakt na tom byl určitě o hodně líp, ale stejně se nemůžu zbavit pocitu, že je u těhlech hiphopových celebrit něco v nepořádku. Jejich produkce nakonec začala s cca půlhodinovým zpoždením a po skončení jejich vystoupení jsme zjistili i proč. Než aby chlapci zo Slovenska zaparkovali svůj Jaguár na parkovišti pro interprety, jako všichni ostatní, zajeli si s ním až za stage. A protože backstage není na cestování vozem uzpůsobená, muselo se kvůli tomu hejbat s několika stanama. Cestou tam i cestou zpátky. Což samozřejmě chvíli trvá…

Závěr večera patřil na hlavním pódiu dobře známým a kvalitním kapelám. Horkýže Slíže i Sunshine nám všem určitě spravili chuť a zakončili tuto akci více než důstojně. Zejména přídavek Horkýžů neměl chybu - české lidovky v podání vietnamského kuchaře dostaly úplně všechny. Celá akce se myslím velmi podařila. Určitě velký dík patří také organizátorům, až na fronty u „dam“ (které jsou ale vždycky a všude), se nedalo nic vytknout. Občerstvení bylo kvalitní, ceny adekvátní. Festival České hrady čekají ještě tři zastávky a my můžem po vlastní zkušenosti jejich návštěvu jedině doporučit!

  • Více fotek z akce naleznete v naší nové galerii!