15. 04. 2008

Cobain vs. Gahan

Aneb nelítostný souboj dvou hudebních ikon. Jo, od Pliwatka.

I když už jejich největší sláva pominula, tak minimálně v dětství jsme byli zprávami o nich obklopeni skoro každej den. A vůbec nevadí, že hodně z nás v tý době hlavně smažilo šmouly...

Let’s fight!

Sebevražda

Není o čem diskutovat. Cobainova sebevražda byla jedna z nejzásadnějších v historii a nejen proto, že byl celej pokoj pocákanej od krve. David Gahan zemřel jednou na několik minut, ale podařilo se ho oživit povzbuzující injekcí do srdce (a la pulp fiction). Když k tomu navíc připočteme minimálně jednu další přežitou sebevraždu a časté zkolabování, můžeme udělit vysoký umělecký dojem.

  • Cobain 10/10
  • Gahan 8/10

Hlas

Cobainův hlas je zajímavej, ale ne příliš vyjímečnej. Hlasový rozsah asi nemá cenu moc hodnotit. Kurt měl před svojí smrtí časté problémy z hlasem což mělo za následek kratší nebo zrušené koncerty (Itálie). Na Gahanovi je zajimavé, že měl dřív měkčí hlas, který mu ale díky drogám nápadně zhrubl.

  • Cobain 6/10
  • Gahan 8/10

Kult

Tady je volba jasná a David si to pokazil hodně tím, že skutečně nezemřel. I co jsem tak zažil v různých dětských pokojích, tak na plakáty určite vedl Kurt. Dave Gahan si navíc „kazí“ hodně image tím, že se hodně uklidnil a stal se z něj dokonce i abstinent, což je hodně zvláštní. Většina kultovních zpěváků a bloggerů pije jak o život.

  • Cobain 10/10
  • Gahan 8/10

Skupina

Depeche mode jsou kapelou s pravděpodobně nejvíc fan party. V devadesatých letech (ješte když nebylo emo) u nás byly zhruba 4 skupiny lidí co se moc nemusely – skini, pankáči, depešáci a anarchisti. Nirvana znásilnila hlavně začátek devadesátých let a její kult pak spíše umocnila sebevražda Cobaina. Obě kapely se dají považovat za zakladatele nebo nejzásadnější představitele svého žánru (tzn. elektro/synth/pop a grunge). Depeche mode jsou rozhodně originálnější a větší experimentátoři.

  • Cobain 7/10
  • Gahan 9/10

Styl

Tenhle deathmatch směřoval ke spravedlivé remíze, ale pak mi došlo, že Cobain ovlivňoval hlavně mladé lidi a jejich mladý styl (a to i přesto, že šlo o plísňáče a flanelové košile), což je na tomhle webu hodně nezanedbatelná položka. A pokud mám bejt jednou objektivní, tak i když Depeche mode mají style, tak černí lidi tu tak nějak byli vždycky a depešáci hlavně oslňovali brutálně natupírovanými účesy.

  • Cobain 9/10
  • Gahan 8/10

Závěrem...

Těsně, ale opravdu těsně vyhrál Kurt Cobain. Nicméně tak jako tak jsme si dokázali, že aby byl člověk zajímavý, tak musí brát drogy, chtít se zabít, hodně pít a mít zajímavý styl. Každopádně naše zodpovědná a slušná redakce varuje před tímto nebo podobným životním stylem a nenese žadnou odpovědnost za případné ztracené životy. (Pokud samozřejmě nebude vysoké dědictví).