05. 08. 2010

Code:Mode 2010

Foto: Karikrutka

Příznivci alternativní, nezávislé módní tvorby z českých luhů a hájů měli minulý pátek a sobotu pré. Na pražském Střeleckém ostrově se konala letos již druhá akce s názvem Code:Mode - Prague free fashion weekend.

Pokud nejste vyznavači nakupování konfekce, o jejímž vzniku (počínaje designérem, zuboženou šičkou na Taiwanu konče) nemáte ani potuchy a vadí vám to, je pro vás Code:Mode dobrá volba.

Pro neznalé: sjedou se tvůrci oděvů, doplňků, zástupci internetových i kamenných obchodů a obchůdků a ve stáncích nabízí své zboží. Vše je doplněno doprovodnými akcemi, popíjením a hudbou.

U stánků často postávají sami tvůrci, takže se máte šanci dozvědět vše, co jste chtěli vědět o vámi vybraném kousku - jak vznikl, jak o něj pečovat. Prodejci jsou přitom jinak lidé vykonávající běžná povolání a móda je jejich koníčkem. Někdo je samouk, někdo absolvent umělecké školy, někoho už znáte a někdo tam prodává úplně poprvé. Směska stylů, barev, materiálů letos v kombinaci s příjemných prostředím u vody (mohli jste si i nakrmit kachničku!) byla opravdu povedená. Nic nebránilo vzít si s sebou i babičku, rodiče, mimi v kočárku nebo psíka.

Kromě nakupování jsme mohli vidět i yoyo exhibice, pouliční performance využívající obrovských loutek a nebo si vyzkoušet některou z cirkusových dovedností. A večer promítalo letní kino!

Co ale obvzlášť zaujalo, byli sami návštěvníci. Nikdo nemusel smutnit nad letos absentující módní přehlídkou, protože o spektrum zajímavých outfitů nebyla, zvláště v pátek, nouze. Smutný návrat do reality ale přišel po opuštění areálu: zbytek Prahy je po módní stránce stále ještě v plenkách.. No dobrá, možná už je na prahu puberty.

Akce měla pokračovat i v neděli, ale v její předvečer se na stránkách události a prostřednictvím facebooku a twitteru začala šířit zpráva o předčasném ukončení ze strany úřadu Prahy 1. Ti, kteří jsou váhaví a s nákupem čekali na neděli jako já, tak měli smůlu.

Až na tento nepovedený konec byl Code:Mode ale veskrze vydařeným programem pro celou rodinu, a tak přejme dalším ročníkům více mladých, nadějných tvůrců a hlavně férovější chování úředníků!

╬╦╩╬╦╩╬╦╩╬╦╩╬╦╩╬╬╦╩╬╦╩╬╬╦╩╬╦╩╬╦╬╩╬╦╩╬╦╩╬╩╬╦╩╬╦

ZUZANA PŠENIČNÁ (prodávající)

www.fler.cz/cvok 

Jak tě napadlo vyrábět doplňky ze školních potřeb? Odkud pramenila inspirace? Jsem z grafické školy, chtěla jsem být něčím odlišná a když mi bylo asi 15, něco jsem zkusila udělat, hodila to na internet a zjistila jsem, že se to prodává. Tak jsem vyráběla dál a dál.

A co z tvých výrobků mají lidé nejvíc rádi? Asi zátky s obrázkem zalitým pryskyřicí, odznáčky a doplňky s pastelkami, jak na krk, tak na uši.

To je skvělé, že lidé si třeba s náušnicemi můžou ořezat tužku, když bude nejhůř! No, to jo :)

ZUZKA (návštěvnice)

Už sis tady něco koupila, Zuzko? Ještě ne...

Proč? Kvůli cenám? Zas tak mě tu ještě nic neoslovilo. Je to i kvůli cenám, když něco vidím co se mi libí a vím, že bych si to mohla ušít, nechce se mi za to platit.

GALINA (návštěvnice)

Jaké máš dojmy z tohoto fashion víkendu?  Je tady hodně zajímavých lidí, nejenom po stránce oblečení, ale i jinak.

Líbí se ti spíše zdejší oblečení, nebo doplňky?  Spíš doplňky, určitě proto, že jsou i dostupnější po finanční stránce i pro chudé studenty. Dále trička s potiskem, pak mikiny s potiskem na kapuci. Některé z těch doplňků jsou hodně vtipné, jiné mi už přijdou trochu ohrané. Když někdo začal už hodně prodávat, přizpůsobí pak nabídku i poptávce, protože chce samozřejmě vydělávat. Což není špatná věc, ale...