24. 06. 2013

Coenovic dokonale Seriózní muž

Šedesátá léta se v podání Coenových obejdou bez kytičkových dětí i bazénů plných LSD. Je to poklidná jízda, co jemně osciluje mezi komedií a dramatem. Film, co pobaví i dojme.

Zobrazovaná poklidnost šedesátých let souvisí i se světem, ve kterém žije hlavní hrdina Larry Gopnik. Konzervativní učitel fyziky se v životě prakticky neodváže. Snaží se být nejlepším možným manželem, otcem, židem... A zapomíná tak žít i sám pro sebe.

Spořádané živobytí s jasným směřováním se však během krátké chvíle změní v řadu zoufalých otázek a hledání smyslu života. Larryho žena Judith chce židovský rituální rozvod; on se musí starat o dvě děti i asociálního bratra a korejský student, který selhal v testu, Larryho zároveň uplácí i mu vyhrožuje.

Televizí posedlý syn Danny naopak šedesátým létum patřičně dostává a hulí, co mu kapesný stačí. Jeho věčnou "omámenost" odráží i rozostřená kamera a řada veselých situací.

Když se Danny zrovna nepřipravuje na židovský obřad bar micva, při kterém se z třináctiletého chlapce stane muž, pošťuchuje alespoň svou sestru šetřící na plastiku nosu. Na vnímání otcových starostí či soucit jsou však oba sourozenci shodě příliš zaneprázdněni sami sebou.

Trocha Big Bang Theory

Larrymu se život vymyká z rukou, složité období se podepisuje na psychice a Larry se tak na radu své přítelkyně vydává hledat radu u rabínů. Příznivci The Big Bang Theory jistě poznají prvního rabína Scotta, který s přirozenou lehkostí předává životní moudra. "Věci nejsou tak špatný, podívej se na to parkoviště," ukazuje Scott na úplně obyčejná místa k stání.

Film po celou dobu polemizuje s možnou symbolikou jednotlivých situací. Bratři Coenové tak kladou filosofickou otázku - mají události v životě skrytý význam? Svou odpověď nenásilně nabízejí hned v samém úvodu, když citují rabína Rashiho: "Přijímej s jednoduchostí vše, co děje se ti."

Každýmu se nezavděčíš

Seriózní muž je jako provazolezec, balancuje na hranici mezi komedií a vážným snímkem. Pobaví i zanechá hlubší dojem. A rozhodně to není film pro každého.

V klidu plyne, jeho humor je komorní a střih uvolněný. Intelektuálnější typy může pobavit, typické konzumeny blockbusterů s největší pravděpodobností znudí.

Coenové si tak na konto připsali vyspělý film bez hereckých hvězd, který se nesnaží zavděčit všem. Skalní fanoušky si však jistě najde a lekcdo se u něj výtečně zasměje.