12. 06. 2013

Dara bags & Fler.cz

Jste-li kreativní a neváháte svou tvořivost zpeněžit, nejspíš vám neuniknul web Etsy.com a jeho česká obdoba Fler.cz, kde se to hand-made výrobky jen hemží.

Etsy je rozhodně lukrativnějším virtuálním tržištěm, já se ale patrioticky zaměřím na Fler. Nechci nikoho odradit informačním slohem, takže jen ve zkratce – Fler.cz vznikl v roce 2008 a během těch relativně krátkých dvou let, se mu podařilo vyšplhat se na úctyhodných dva tisíce zprostředkovaných obchodů denně. Když jsem už u toho oslňování čísly, na Fleru v současné době prodává přes patnáct tisíc výrobců, u kterých se dá sehnat téměř vše od šperků po nejrůznější bytové doplňky.

Jelikož jsem chtěla mít o Fleru informace z první ruky, požádala jsem o rozhovor nejpovolanější osobu, jednu z nejoblíbenějších autorek a prodávajících – Daru Hubáčkovou, kterou můžete na internetu jinak potkat pod značkou Dara bags :

Ahoj Daro, představíš sebe a svoji tvorbu?

Ahoj, moc ráda. Už dva roky se věnuji navrhování a výrobou originálních kabelek a tašek. Vystudovala jsem návrhářství na umělecké škole, potom jsem se navrhování chvíli věnovala, ale nakonec jsem začala pracovat jako managerka ve firmě s oblečením. Pak jsem ale otěhotněla a musela na nemocenskou, měla jsem najednou hodně času, a tak vznikla myšlenka vyrábět kabelky. Sama je miluji, asi jako každá žena. Kabelkám se věnuji dva roky, snažím se vyrábět jak praktické, tak i designové, které vznikají pouze v jednom provedení. Snažím se odlišit, snažím se, aby každá kabelka byla originální, výrazná a aby podtrhla osobnost nové majitelky. Nejde mi tolik o to, aby každá kabelka ladila s oblečením, hlavně chci, aby každá měla, jak to říct...duši. Aby byla věrnou společnicí nové majitelky, aby korespondovala s její povahou a osobností.

Takže je možné tvoje kabelky na ulici poznat, jsou něčím typické?

Velmi ráda kombinuji až neslučitelné barvy a pokaždé se těším na výsledek. Mé kabelky jsou zkrátka výrazné, barevné, veselé a pozitivně naladěné. Přijde mi, že se neustále za něčím honíme, spěcháme, od pondělí do pátku se mračíme. Proč si tedy nezpříjemnit den s veselou taškou s motivem pomerančů, jablíček, zvířátek... Kabelka je součástí ženy, každá ji potřebuje a nosí, proto kladu důraz na to, aby nebyly nudné.

To zní skvěle. Jak jsi na Fler.cz začínala a jak dlouho už tam jsi?

Na Fler jsem se zaregistrovala v listopadu 2008. Začátky byly velmi překvapující, nikdy mne nenapadlo, že by si někdo mohl koupit kabelku ručně vyrobenou a navíc přes internet! Tehdy jsem si říkala, tolik kabelek v obchodě, proč by si někdo kupoval zrovna mou?  No.. zprvu to bylo samozřejmě složité. Když se prodává přes internet, je důležité zboží kvalitně a realisticky nafotit. Možná to vypadá jednoduše, ale je to pěkný oříšek. Nejdřív jsem měla dost nekvalitní fotky, nekvalitní popis.. ale tehdy na tom byli všichni stejně. Fler se neustále vyvíjí, já se snažím vyvíjet také.

Prodávala jsi před Flerem i někde jinde nebo prodáváš jinde v současnosti?

Než jsem objevila Fler, tak jsem neprodávala vůbec nikde. Šila jsem maximálně oblečení sama pro sebe. Nyní dodávám zboží do sedmi kamenných obchodů, které jsou v Čechách ale i v Polsku a také mám svůj vlastní e-shop.

To chce asi pořádnou dávku nápadů. Kde čerpáš novou inspiraci na všechny své návrhy?

Tak tohle je přesně otázka, na kterou nejsem schopna pořádně odpovědět. Nedívám se na internetu, nedívám se po obchodech... Dá se říct, že mne inspirují hlavně materiály, barvy. Když mám v ruce kus kvalitní látky, tak už to jde samo. Nedělám si střihy, hraji si s materiálem, skládám jej, ohýbám, stříhám... Do dnešní doby nemám ani jeden jediný střih. Opravdu, každá taška je originální.

Sleduješ konkurenci? Upravuješ podle ní třeba ceny, druhy materiálu, typy výrobků a podobně?

Jediná konkurence, kterou sleduji, i když sledováním bych to přímo nenazývala, jsou tašky právě na Fleru. Na ty se dívám, řekla bych, jen proto, že jsem na taškách a na Fleru prostě závislá. Jiank podle konkurence neupravuji ceny,  ani materiály, ani nic dalšího. Nechci  se nechat nijak ovlivňovat, chci být sama sebou. To je podle mě ta originalita a osobní rukopis. Navíc ceny se nedají dělat podle konkurence, používám dovozové látky a kvalitní koženky, které se cenově pohybují někdy opravdu jinde.

Je pro tebe v současnosti Fler.cz volnočasová aktivita nebo full-time práce?

Doslova jsem Fleru a kabelkám propadla. Pro mne je to práce na plný úvazek. Pracuji patnáct hodin denně a neuvěřitelně mě to baví. Kabelky prodávám i na různých festivalech jako Code:Mode a podobně. Na posledním letním Code:Mode jsem ale nebyla. Nevyšlo mi to časově. Nicméně byla jsem na jarním a myslím si, že zájem byl velký. Na tyto akce jezdím hlavně proto, abych viděla reakce zákazníků, vždy mi to hodně dá a posune dál.

Máš při takovém nasazení po dvou letech s Flerem také nějakou negativní zkušenost?

Negativní zkušenost ne. Fler je úžasné místo a je tam i spousta úžasných tvůrců, které jsem měla možnost poznat osobně. Takže pro mne je to místo naprosto a jedině pozitivní.

Jsou podle tebe na Fleru spíš kvalitní výrobky nebo vnímáš převahu těch špatných?

Na Fleru mám několik oblíbených tvůrců, které obdivuji a sleduji jejich tvorbu. Je tam spousta velmi kvalitních prodejců. Samozřejmě se setkávám i se zbožím méně kvalitním, ale to mohu posoudit jen u šitých výrobků a ani tak radši nechci jmenovat.

Prozradíš tedy alespoň některé z tvých oblíbených tvůrců a proč to jsou zrovna oni?

Tak na prvním místě bych ráda uvedla třeba deers kamila. Kamila vyrábí originální šperky v podobě jelínků. Používá stejné materiály jako já a řekla bych, že i podobné kombinace barev. Její výrobky jsou stylové a nádherně výrazné. S Kamilou i spolupracujeme, a řekla bych, že díky tomu vznikají zajímavé kousky. Mým dalším oblíbeným tvůrcem jsou Playbag. Tito kluci jsou prostě dokonalí. Vyrábí neotřelé, jedinečné a perfektně promyšlené tašky. Navíc jsou moc fajn. Určitě doporučuji! Ze šperků bych moc ráda uvedla Michala Kadaníka. Do jeho šperků jsem se na první pohled zamilovala, jsou opravdu nádherné a skvěle se nosí. Jinak kdo mě vždycky pobaví jsou Jindřich a Rudolf. Navíc u nich moc ráda nakupuji.

Poslední otázka - je podle tebe šance pro nové talenty uspět na Fleru i přes obrovské množství již fungujících a zaběhnutých prodejců?

Samozřejmě! Je pravda, že to budou mít složitější, než ti co byli na Fleru od počátku, ale kvalitní prodejci se do popředí dostanou rychle. Kéž by jich bylo více a více. Je třeba se zbavit těch uniforem a být originální!

Opravdovým milovnicím kabelek a majitelkám šikovných prstů rozhodně doporučuji sledovat Dařinu stránku. Člověk tu pravidelně najde kurz šití kabelek přímo pod jejím vedením. A nevím jak vy, ale já si vždycky chtěla zpíchnout vlastní DIY kabelku. Kdo ví, třeba se brzy zařadím mezi nejoblíbenější prodejce na Fleru. A vy můžete taky, protože tohle je trh, kde se na značku nehraje a originalita se vyvažuje zlatem.