14. 03. 2008

Freezing Prague 2008

Máte občas chuť udělat něco jen tak? A proč nezastavit čas?

A proč ho nezastavit spolu se záplavou dalších lidí?
A proč to neudělat na jednom z nejfrekventovanějších míst v centru Prahy?

Tahle akce už proběhla v několika světových metropolích a nyní se dostává i do Čech. Plán je jednoduchý – na povel zmrznout a vydržet bez pohybu po dobu dvou minut. Pokud zrovna jíte banán, tak uprostřed kousnutí, pokud zrovna telefonujete, uprostřed hovoru. Jde o to navodit iluzi zastavení času pro nezasvěcené kolemjdoucí.

A jak se zúčastnit? Sraz je 18.3.2008 ve vestibulu stanice metra Muzeum u drogerie Rossmann v 17:00 hodin.

Přesně v 17:09 sejde do vestibulu člověk oblečený celý do oranžového. Obejde celou pasáž, aby všechny upozornil, že za chvíli akce začne a zhruba před vchodem do drogerie „zmrzne“. Tento okamžik je signálem pro všechny. Lavinovou reakcí zmrzneme všichni v pozici, ve které se právě nacházíme. Nemusíme tedy vidět přímo na něj a čekat, až dá signál. Stačí vidět na dalšího účastníka. Můžeme se tedy rozmístit po velkém prostoru.

Po dvou minutách oranžový člověk rozmrzne a rozejdeme se. (Pozn.red.: zde se údaje o čase zmrznutí rozcházejí - některé zdroje udávají jednu minutu, jiné minuty dvě - v podstatě na tom zas tolik nezáleží, všichni účastníci se stejně řídí panem Oranžovým)

Zdroj: Děsír.

Video ze stanice Grand Central v Chicagu ZDE

Video z Great Traffalgar Square v Londýně ZDE