07. 03. 2008

Hel Looks

Šeď a nuda v ulicích rozhodně nejsou jen problémem Čech. Nedostatkem odvahy trpí (naneštěstí si to mohu dovolit říct) valná většina lidí na této planetě. Bohužel.

Těm, kteří cítí potřebu upravit svůj zevnějšek k "obskurnímu" obrazu svému tedy nezbývá, než se dennodenně potýkat s udivenými pohledy spoluobčanů v pokročilém stádiu života či se prostě sbalit a vyrazit někam, kde si nebudou připadat jako normální člověk na Matfyzu.

Kam? Jedno z těchto nemnoha zázračných míst najdeme daleko na severu. Jsou to Helsinki. Temné dny a pochmurné počasí se tady vyvažují tím nejjednodušším možným způsobem - osobitostí. Lidé se tu řídí skoro výhradně jen vlastními módními trendy, inspiraci hledají po celém světě a nezřídka zasednou doma k šicímu stroji a sami vytvoří jedinečný kousek.

Ačkoliv se považuji za velmi liberálního člověka, některé kreace občas zaskočí i mě, a potkat je na ulici, nejspíš bych se jen s obtížemi vyhnula nepokrytému zírání.

Nicméně jelikož se Finové opravdu nemají za co stydět, rozhodli se ukázat světu některé ze svých pouličních módních kuriozit. Konkrétně projektem Hel Looks, který byl založen v červenci roku 2005. Jedná se o několik přátel, kteří brázdí helsinské ulice a kluby s foťáky a zvěčňují každého, jehož ohoz lze považovat za nezapadající do "normálu." Všem vyvoleným je na webu http://hel-looks.com věnováno vedle fotky ještě několik řádků, na kterých se mohou s ostatními podělit o své názory na módu, zdroje inspirace, módní vzory etc.

Hel Looks za dobu své existence dosáhli takové popularity, že se letos rozhodli uspořádat mezinárodní výstavu v Berlíně. Na fotky se můžete přijet podívat již od 7. března a obdivovat je až do 2. května letošního roku.

Třeba právě tohle bude impulsem pro uvolnění současné musíme-zapadat-do-stáda atmosféry.