15. 02. 2008

Jak si objednat merch třeba z USA

Problematika nakupování merch ze zámoří je sice lehce komplikovaná a leckoho zmate, ale neznamená to automaticky, že by to bylo něco těžkého. Ze začátku stačí obětovat trochu času a pak už to jde samo. Ale vezmeme si to pěkně popořádku.

Step 1 - Co je to merch?

Merch neboli merchandise je propagační zboží a v našem případě propagujeme hudbu. Takže vedle CD, DVD a vinylů tu najdeme oblečení všeho druhu, placky, nášivky, ale i méně obvyklé věci jako třeba kapesní zrcátka nebo tkaničky do bot. V článku budu zmiňovat některé obchody, se kterými mám nějaké zkušenosti a ty se budou zaměřovat na merch "kytarových" kapel. Samozřejmě pokud narazíte na jiný obchod, který funguje na podobném principu stačí postupovat podle tohoto návodu.

Step 2 - Kde nakupovat?

Toť otázka. Možností je opravdu hodně, ale vždycky se najde nějaká nástraha, která celý nákup zkomplikuje. Ať už je to malý výběr, drahé poštovné, absence možnosti platby přes PayPal nebo nemožnost platby českou kreditkou. Je tedy třeba zvážit všechny možnosti, pro a proti a ujasnit si priority. Na základě vlastních zkušeností můžu doporučit dva online obchody - SmartPunk a InterPunk, přičemž oba mají své klady i zápory. Vedle těchto dvou obchodů se zajímavě jeví i MerchNow, MerchDirect nebo Zambooie, ale ty jsem zatím nezkoušel, protože jsem si doposud vystačil s předchozíma dvěma. Dále je tu také možnost objednávat přímo od jednotlivých hudebních vydavatelství a některá z nich dokonce používají k distribuci některé z výše zmíněných obchodů.

Step 3 - Jak platit?

Tohle je asi nejdůležitější část, přece jen zadarmo už ani to kuře nehrabe, takže je potřeba nějakým způsobem dopravit dolary tam, kam patří. První varianta, přímá platba kreditní kartou, odpadá, protože žádný z obchodů, na které jsem narazil, nepřijímá platbu z České republiky a to z důvodu vysokých poplatků. Nevadí! Máme tu totiž geniální službu PayPal, která funguje tak, že si na jejích stránkách založíte účet, přidáte svoji kreditní kartu a tou pomocí PayPalu můžete platit v podstatě kdekoliv na světě, pokud ho prodejce přijímá. Přidání kreditní karty na PayPal může být problém, protože je nutné aby karta podporovala platbu po internetu. Tuhle službu ne každá karta poskytuje - některé karty mají tuto službu aktivovanou, u některých musíte zajít na přepážku v bance a službu si zaktivovat a některé karty jí nepodporují vůbec. Pro podrobné informace o této problematice doporučuji si pročíst tento článek. No a do třetice tu máme asi nejriskntněší možnost a to tzv. Mail-in Payment. Jednoduše uděláte objednávku a vytisknete si inventář, vezmete peníze do směnárny, kde je vyměníte za dolary a ty pak spolu s inventářem odešlete pěkně do Ameriky. Pak následuje řada bezesných nocí než peníze dorazí (jestli vůbec) a pak zase čekáte než vám dojde vaše objednávka. Vyzkoušel jsem PayPal i Mail-in Payment a rozhodně doporučuju první variantu, protože dvacetidenní čekaní na to, jestli vám 100$, které jste vydělávali v potu tváře, někdo cestou ukradne nepatří mezi nejpříjemnější zážitky. Existuje ještě pár dalších metod v podobě různých šeků, ale to už je tak trochu mimo mě. Pokud máte nějaké zkušenosti tak se nestyďte o ně podělit v diskusi. A jak jednou zaplatíte tak už se můžete jenom tešit a můžu vám říct, že málo co se vyrovná tomu, když vám takhle dorazí hromada věcí a v tu chvíli vaší jedinou starostí je dilema, kterou desku si poslechnout jako první a na jakou akci si vezmete nové triko.

Tak snad vám je teď problematika online nákupu z USA alespoň trochu jasná a kdyby ne, tak jakékoliv dotazy směřujte do diskuse a ja se rád podělím o svoje další postřehy.