18. 03. 2010

Katka

SPOILER   Život Katky je jedna velká krize, z které nezná cestu ani Miloš Zeman. V časosběrném dokumentu jí Helena Třeštíková začíná zkoumat v roce 96 v komunitní skupině, kde se Katka po svojí první závislosti chystá zpátky mezi lidi. Comeback se však příliš nevydařil ( těžko říct, zda za to může zneužívání ze strany otčíma nebo to, že Katka chtěla něco vyzkoušet a nebejt tak obyčejná jako ostatní, jak sama řekla) a končí na ulici s Láďou, kterýmu se prostě musíte smát. Idealistickej výraz, idealistický kecy, jakože chtějí přestat, ale potřebujou si ještě šáhnout na dno + skvělej úsměv bez několika zubů a účes pro kterej ještě doteď nemáme název. Katka si píchá do ruky, později do třísla. Někdo se stydí vyčůrat se v noci na ulici, někdo si tam v klidu během rušnýho dne jde dát jehlu. Tyhle momentky vychází z původního dokumentu „Katka – v pasti“, který vyšel v roce 2001.

Střihem se dostáváme do let posledních. Vzhledem k tomu, že Katka vypadala strašidelně už na konci původního dokumentu, nabízí se, co  uvidíme teď. Musím všechny uklidnit, že nevypadá o moc hůř. Má nového romského přítele Romana, který trpí nezvladatelnými výbuchy agrese. Katka říká, že je jedinej, kterej jí nebil, člověk by to feťačce pomalu nevěřil. Spaní ve squatu mě utvrdilo v názoru na squaty. Nějakej modelovej squat, kde tvrdí, že pěstujou alternativní kulturu je spíš fikce, ve squatech se spíš píchá a píchá a právě to je motivem hlavní části filmu. Katka otěhotní a nastává chození po doktorech, kde se Katka pomalu rozbrečí, když hodný sestřičky nechápou, jaktože pár týdnů před porodem ani nepřemejšlela o jménu dítěte. Rytíř Roman nesnese pohled na svojí brečící feťačku a začne vyhrožovat medičkám, načež ty mu pohrozí zavoláním policie a Roman s nepřítomným pohledem a Ransdorfovským koutkem pronese památnou větu „Zavolej si třeba čuráka do držky, ty kurvo.“

Katka si od paní Třeštílkové nechá domluvit (je to proti principu časosběrných dokumentů) a snaží se konečně jít na odvykačku. Vrací se po pár dnech po reversu a svoje další fetování si omlouvá tím, že na léčbu se tam měla zdržet dýl a že se k ní nechovali hezky. Narodí se závislá Terezka a rodičům se tak nějak nepodaří o ní postarat a žijou bez ní. Katka ani nijak neprojevuje zájem, akorát před kamerou zavolá do kojeňáku, aby zjistila, jak se má a jestli nemá třeba teploty.

Abychom byli fér, tak to co Katka nakradla a kolik jsme museli zaplatit za její metadony a léčebné kůry, splácí alespoň tímhle filmem, kde ochotně a bez zábran vypráví o fetování. Takovejch moc není. Myslím, že na školách by tenhle film mohl zapůsobit. My na základní škole měli přednášku od bejvalýho feťáka a ten se tam rozbrečel, když říkal, jak je to těžký. Mě to rozesmálo. Film Katka mě nerozesmál (teda kromě Katčiných přítelů).

Ve filmování Katky se bude pokračovat dál a to co jsme ve filmu neviděli, je to, že Katce začínají padat zuby a docela už šišlá – to je záležitost posledních měsíců.