24. 09. 2008

Kerrang! Awards

Každoročně se na světě koná spousta hudebních soutěží a předávání cen. Většinou jde ale jen o mainstreamovou záležitost, kde vyhrává prostě ten, jehož singl vás nejvícekrát za den bombardoval ze všech stran. Takže o výhře i o pouhopouhé nominaci vašeho oblíbeného interpreta, pokud nepatří do prvně jmenované skupiny, si můžete nechat jen zdát. Jednou z výjimek jsou ale ceny britského hudebního časopisu Kerrang!


Možná už jste o něm někdy slyšeli, i když v našich končinách ho na pultech trafik objevíte jen těžko. První číslo vyšlo již před více jak 25 lety, přesněji v roce 1981. Tehdy se v něm psalo hlavně o hardrocku, který se v té době valil Evropou v čele s AC/DC. Hardrock postupem doby vystřídal trash a glamrock a v 90. letech přišel Kurt s grunge a vidinou Nirvany. Ale čas šel dál, Kurt už je pár let po smrti a stránky časopisu v dnešní době opět plní to, co právě letí - takže poppunk, emo a metalcore. Svědčí o tom i fakt, že na obálce v době vydání Black Parade jste mohli po několik týdnu vidět jen kluky z My Chemical Romance. Víckrát se tam objevil snad jen Vile Valo z HIM.


Jelikož jde o časopis úspěšný a oblíbený, nezůstalo jen u tištěné formy. Nyní si tedy klidně můžete naladit Kerrang! radio (http://www.kerrangradio.co.uk), koukat se přitom na Kerrang! televizi (http://www2.kerrang.com/KerrangTV) a psát si na Kerrang! chatu. A taky, jak už bylo řečeno, sledovat každoroční hudební ceny, Kerrang! Awards. Ty se udělují již od roku 1993 a o vítězi tu nerozhoduje žádná porota, ale počet hlasů čtenářů v online hlasování.


Letošní předávání cen se uskutečnilo na konci srpna v Londýně. Všude bylo plno slávy, novinářů, jídla, červených koberců, ale hlavně spoustu kapel a hudby. Soutěžilo se celkem v 13 kategoriích. Album, singl, videoklip, ikona, skladatel, mezinárodní objev, britský objev, nejlepší kapela živě, nejlepší mezinárodní kapela a nejlepší britská kapela roku. A to není vše, ještě tu jsou speciální kategorie jako cena ducha nezávislosti, cena inspirace a obligátní síně slávy. Nebudu sem psát všechny nominace, ty můžete najit na stránkách Kerrangu! (http://blog.kerrangawards.com/2008), jen vám přiblížím nějaké zajímavosti a postřehy.


Kapelou s nejvíce nominacemi, tedy čtyřmi, byli vlasatí metalisti Bullet For My Valentine. Ve vítěznou se jim nakonec povedlo proměnit ale pouze jedinou, a to za nejlepší Britskou kapelu. Před rokem jim cenu vyfoukli kluci z Lostprophets, před dvěma lety si však výhru opět užívali Bullet For My Valentine, a to opravdu naplno.


Druhou nejúspěšnější kapelou co do počtu nominací (3), ale nejúspěšnější co do počtu cen byli letos 30 Second to Mars. Ti získali cenu za nejlepší singl s písní The Kill, stejně jako před rokem s písní From Yesterday a hlavně obdrželi cenu za nejlepší mezinárodní kapelu, kterou loni získali již zmiňovaní My Chemical Romance.


Úspěšní byli taky Avenge Sevenfold se třemi nominacemi, kteří nakonec vyhráli „jen“ nejlepší album roku.
Za zmínku ještě stojí kapela Elliot Minor, kterou můžete znát jako předskokany Simple Plan na jejich pražském koncertě. Ti byli nominováni na britský objev roku, který však překvapivě nezískali. Porazili je Slaves To Gravity.

Pokud bych měl ještě zmínit speciální ceny, tak z rukou Alexisonfire si přišli přebrat cenu ducha nezávislosti kluci z Dillinger Escape Plan. Ty také můžete znát z jejich nedávného koncertu u nás v Praze. A k vítězům cen inspirace a síně slávy, Metallica a Rage Against The Machine, snad není co dodávat.


Na závěr se můžete ještě podívat na reportáž, jak to tam ve skutečnosti vypadalo a na pár rozhovorů.  Pod nimi taky naleznete kompletní soupisku vítězů letošního ročníku.
Je vidět, že předávaní hudebních cen muže být i zajímavé a zábavné (pokud teda za zábavu nepovažujete trpký úsměv nad hláškou: „Tenhle rok jsem to opravdu nečekal.“) a může se tam objevit i vaše oblíbená kapela, i když neokupuje přední místa hitparád. U příštích Kerrang! Awards nashledanou.



Mezinárodní objev roku
Black Tide
Britský objev roku
Slaves To Gravity
Ikona roku
Slipknot
Album roku
Avenged Sevenfold – Avenged Sevenfold
Singl roku
30 Seconds To Mars – The Kill
Videoklip roku
Coheed And Cambria – Feathers
Skladatel roku
Def Leppard
Nejlepší kapela živě
Machine Head
Nejlepší mezinárodní kapela
30 Seconds To Mars
Nejlepší britská kapela

Bullet For My Valentine
Cena ducha nezávislosti
Dillinger Escape Plan
Cena inspirace
Metallica
Síně slávy
Rage Against The Machine