11. 05. 2010

Kick-Ass : Nářez

KRITIKA Předem chci říci, že nemám nic proti špatným filmům a nemám už vůbec nic proti špatným a toho si vědomým filmům, ale jestli mě dokáže něco zpravidla nakrknout, jsou to filmy vychcaně mi servírující kompilát postupů a atributů, co kdysi zabraly, tvářící se přitom, jak nejsou svěží. Víc, než takové filmy, mě točí už jen jejich nezdolní fanoušci, kteří dávají tušit, že za jejich podpory s námi budou mladí američtí tvůrci vyjebávat i nadále.

Kick-Ass, prezentující se jako nonkonformní, podvratná řachanda, je ukázkovým příkladem takového filmu a nadto neskutečně útrpným a pocit trapnosti navozujícím. Tenhle snímek, kladoucí si za cíl kombinovat teenagerskou komedii, akci a nemalou trochu superhrdinské tematiky, v mých očích selhává prakticky ve všech cílech, které si vytyčuje.

To proto, že jako teenagerská komedie není zrovna dvakrát vtipný, resp. většina vtipů zní natolik omšele, nebo předvídatelně, že může zafungovat jen u těch méně náročných, popřípadě málo „vykoukaných“ diváků. Současně je taky málo romantický a celá zápletka ohledně balení a předstírání homosexuality pro přiblížení se vyvolené působí nejenom neskutečně zrychleně, kuse a proto nepravděpodobně, ale svou infantilitou degraduje postavy až někam na úroveň filmů s Katherine Heigl.

Coby akční film je pak Kick-Ass pro změnu zoufale nepůvodní. A to nejen z hlediska samotných akčních sekvencí, ale i jejich stylizace. Kill Bill jsem viděl a myslím, že to na pár let stačilo.

A co je prohřešek snad vůvbec nejhorší, o superhrdinství nedokáže říct nic nového ani chytrého a tak se jen uchyluje k parodickým fanboy vtipům ražení - světlomet se symbolem čuráku na obloze.

Vrcholem všeho je pak falešná nekorektnost, která za všech okolností zůstává v mezích přijatelnosti. Ano, jedenáctileté dítě tu zabíjí, ano jedenáctileté dítě je dvakrát střeleno do hrudi, ano mluví se sprostě. Ale neuvidíte žádnou nahotu, jedenáctileté dítě má vždy neprůstřelnou vestu, neodehraje se žádné násilí na menšínách, hlavní hrdina (mimochodem prototyp ultimátního krasavce ala Jake Gyllenhaal) SPOILER mohl být dvakrát zabit a narušit tak typickou naraci akčních filmů vyprávěných právě hlavním hrdinou, ale to se nestane. Akorát tu  upálí Nicolase Cage. Mě to teda nestačí.

Shrnuto, nabančeno - pro nekorektní film je to slabé a příliš zlodějské, pro satirickou komedii příliš hloupé a pro komiksárnu málo stylové. Možná tkví největší podvratnost filmu v tom, že vlastně v ničem dostatečně neuspokojí. Mám ale dojem, že to není tvůrčí záměr, ale prostě čirá neschopnost ♣