19. 09. 2010

Láska v Housce

Na počátku byla idea manažera Olgy Lounové, že by nový milenecký pár mohl mimo jiné spojit i své hlasy. Xindl má estrádních napadů plnej pytel a Olga je dobře známá méně intelektuálně vybaveným ženám, trávícím čas u telenovel (oškliváka Katka) a proto hodně brzy vyšel jejich společný opus, který ovládl hitparády.

Čím to, že je singl tak úspěšný? Na Youtube v komentářích uživatelů se nejčastěji dozvídám, že je chytlavý. Když vynecháme lascivní frázování Olgy + nepřekonatelně atraktivní spojení písničkáře a herky ze soup-opera, tak hlavní „chytlavý“ prvek představuje „ná ná ná ná ná“ na začátku a v průběhu písně. To je taková chytlavá berlička, kterou si rádi autoři vypomáhají nejen v reklamě na XXXLutz tatatatata…

Nicméně, jako správný recenzent, nemůžu písničku odsoudit na základě primitivního popěvku a bulvární přitažlivosti onoho páru, ale musím řádně posoudit i textovou stránku. Xindl X si nasadil laťku poměrně vysoko svým minulým singlem, kde použil rým tenis-penis, takže úvodní hrubý rým „rajd – fried“ se trošku ztrácí.

Vyjadřuje domněnku, že dostává polovinu ingrediencí, což doopravdy chce. Fast foody mají všechna jídla přísně strukturovaná, navíc často doplněná pliwnutím zaměstnance, takže o žádné polovině nemůžeme mluvit. Dozvíme se, že v menu je polovina chodů jen do počtu. Vzhledem k tomu, že se menu neskládá z chodů a obsahuje vždy jen maso/sendvič a přílohu, tak to opět trošku pokulhává.

Přichází refrén, kdy Olga odmítá vydat Xindlovi jídlo, protože má svoje instrukce. Pravděpodobně je to dvojsmysl, kde zpěvák míní souložit se zaměstnankyní, každopádně dvojsmysly jdou „namontovat“ daleko líp.

V podobném duchu se vine text, až je překvapivě utnut filozofickou myšlenkou „Frontu jsem si vystál, najednou není oč stát. Láska v housce, instantní cit, prefabrikát“. Mezi láskou a fastfoody sice nevidím žádnou vazbu, ale nějak se počítá s tím, že profilový posluchač této písně si užije stejně „naj na naj na na naj“ a pozitivně zhodnotí tuhle písničku.

Mě na ní zaujal jen klip, který je na české podmínky velice dobrý. Po kolovrátkovém Andělovi a „tenis-penis“ druhém singlu mě Xindl X opět nepřesvědčil o svém královském postavení v českém eteru.