18. 06. 2013

Letní Letná startuje

Žongléři, klauni, herci, akrobaté, ohnivé koule, stužky, pohádky, cirkus, divadlo ale i erotika bude k vidění na letošním festivalu Letní Letná. Pokud se nezlepší počasí, moc letní nebude, ale ani déšť by mě neodradil od jeho návštěvy. Sedmý ročník začíná právě dnes třemi představeními pro děti a ohnivým punkovým cirkusem skandinávských Burnt Out Punks, který bude přístupný zdarma.

Představení Burnt Out Punks, které začne v 21 hodin v Letenských sadech v prostoru mezi Hanavským pavilónem a Kramářovou vilou, kombinuje akrobacii a živý hudební nářez se svérázným klaunstvím, divokou fire show, tancem, energií sršícím pohybem a brutální komedií. Středou se tak rozběhne čtrnáctidenní maratón desítek představení pro malé i velké, který skončí 31. srpna a zakončí tak prázdniny.

Pro mě nejzajímavější ukázkou umění bude nejspíš francouzský soubor Atelier Lefeuvre & André, který se vrací na festival Letní Letná s celovečerním představením Bricolage Erotique. „Před rokem se oba vtělili do rolí bláznivých zahradníků ve zvláštním stanu - skleníku a rozesmáli stovky návštěvníků. Nyní se vydávají s nevinností sobě vlastní na cestu poznání erotiky, svých těl, života a smyslnosti.

"A ničeho se přitom nebojí,“ láká Jiří Turek, ředitel a dramaturg Letní Letné. Didier André a Jean-Paul Lefeuvre, svérázní herci a klauni, svedou diváky svými nejsilnějšími zbraněmi: humorem, nezaměnitelnou poetikou, absurditou i cirkusovým mistrovstvím. „Nečekejte nic vulgárního či zvráceného. V našich rukou struny, závěsy, židle, prkna i balóny evokují sny o ladných křivkách, liniích a dalších tělesných rysech. A nemyslete si nic špatného o tom, co se domníváte, že vidíte. Můžete se totiž mýlit,“ uvádí tvůrci.

Soubor uvede představení celkem devětkrát. Bricolage Erotique trvá 75 minut bez přestávky, je beze slov a vhodné od 7 let věku.

To je ale jen třešnička na dortu celého festivalu, který je vyplněn bláznivými představeními i workshopy pro diváky, kde si každý bude moci vyzkoušet akrobacie a umění herců. O všech zážitcích si budete moci "pokecat" v kavárně, která se každý večer promění na bar. Což je upřímně o něco lákavější.

Více info i o cenách vstupenek a programu naleznete na stránkách festivalu www.letniletna.cz. Jistě se tam uvidíme.