03. 03. 2008

Mocný test červených krabicových vín

Víte, co je horší než litr hnusnýho krabicovýho vína?
Deset litrů hnusnýho krabicovýho vína.

Pro mnoho lidí je víno v krabici synonymem pro patok. Pak jsou tu ale lidé, kteří na něm vyrostli (my) a lidé, kteří na něm končí. Tady se dá krabice pojmout jako životní styl, ze kterého je dobré vyrůst. Ale mládí je neúprosné, peněz je málo, chuť je veliká...

Proto jsme se rozhodli udělat sedmičlenný testovací tým, obsahující dvě děvčata, dva vesničany, jednoho lyžaře, studenta vysoké školy a podnikatele, který otestuje 10 různých výrobků vyskytujících se na českém (a vietnamském) trhu.

Kritéria pro výběr testovaných vzorků byla dvě: víno muselo být červené a v krabici. Což mělo za následek vyloučení několika známých produktů (například Hradní svící jsme hledali balenou v papíru vážně dlouho a přesto bezúspěšně), ale pravidla byla neúprosná.

Test měl probíhat ve třech kolech. Čisté víno, víno s Colou a víno s jablečným džusem. Ke třetímu kolu již bohužel nedošlo. Test se začal hroutit někdy v polovině druhého kola, které jsme dojeli s hodnocením aspoň ze slušnosti. Zbytek jsme dopili bez hodnocení (a slušnosti), ale zato solidně pod vlivem.

Každá krabice dostala své číslo, hodnotící si dělali poznámky a na konci kola sestavili pořadí. A zde již máte výsledky...

Rubicone Sangiovese

Cena: 23,- Kč
Alkohol: 10,5%
Původ: Itálie
Poznámka výrobce: podávat vychlazené
Víno celkově podprůměrné, trpčí, disponující nevábnou barvou a vůní. Kombinace s Colou trochu pomohla. Celkově ale pořád průměr.
Ondrash:
Trpké, hnusné, ale s libovým vocasem.
Marthini:
Necejtim jazyk, je mi blbě.
Tusil:
První testovaná krabice. Zatímco se ostatní svíraji ve smrtelných křečích hnusu, vychutnávám si flashback do mladí ve stromovce. Lehce kovová chuť, která ale ke krabicáku už tak nějak patří. A nikdo mi nevěří, že to na krabicák ještě není tak špatný.
Midz:
Původní obavy z hodnocení prvního vína opadly hned po rozlití první sklenky. Víno má silný kyselý zápach a bohužel i podle toho chutná. Zatím není s čím porovnávat, ale odhadem tipuji na lehký podprůměr.
Standa:
Ten ocas jde až do střev a příšerně kysele to páchne, ale je to první testovací subjekt, tudíž nemám s čím porovnat.
59%

TESCO Merlot

Cena: 49,90 Kč
Alkohol: 13,5%
Polosuché
Původ: Španělsko
Toto víno bylo favoritem testu. Nejdražší a nejsilnější krabičák, ale celkově moc nenadchnul a navzdory očekávání spíše zklamal. S colou to dopadlo obdobně, ale za tu cenu se dá koupit už pitelný vínko ve skle. Za ty prachy bylo té muziky nějak málo.
Filip:
Je hořký a pálí jak dobytek.
Tusil:
Taková nuda, lehce kyselá, ale ne hnusná. A jelikož je tento test vlastně stupnice od hnusnýho po nejhnusnější, je to docela dobrá volba.
Midz:
Druhé víno opět nevoní moc dobře, ale chuťově je na tom rozhodně líp. Oproti prvnímu vínu postrádá ocas.
Standa:
Už teď jsem dospěl k závěru, že vínko číslo jedna nebude až tak strašně špatné, ale tentokrát je to už bez toho ostnatýho ocasu.
64%

Stolní víno

Cena: 18,90 Kč
Alkohol: 10%
Polosuché
Původ: Směs z EU
Na to, že se jednalo o nejlevnější víno vůbec, bylo stolní víno značky Stolní víno docela příjemným překvapením. Chuťově trpčí, ale dobré. Jediné, co by se dalo vytknout, je jeho slabá hustota. Chutnalo to jak předředěný. Trochu zklamáním proto byly slabé výsledky po smíchání s Colou. Asi to už bylo moc přeředěný.
Midz:
První víno, které nezapáchá. Chuťově nevýrazné, člověk nemá pocit na zvracení. Obávám se, že na moc lepších vín už nenarazíme. Tudíž silný nadprůměr.
Tusil:
Ten patok snad rozpustil tu krabici zevnitř, protože tak nějak to chutná po prvním loku. Po druhém se lehce dávím, skoro mi slzí oči. Třetí lok si již dává WC. Na druhou stranu, s colou je to taková sladkokyselá záležitost, která není zase tak špatná.
Standa:
Původně jsem hodnotil jako že nic moc, ale to jsem ještě nevědel, co příjde potom.
61%

Cruzares

Cena: 30,- Kč
Alkohol: 11,5%
Původ: Španělsko
Na tomto vínu je nejzajímavější asi jeho obal. Samotná chuť je nechutná, víno je trpké a kyselé. Paradoxně tyto nedostatky se změní na výhody při smíchání s Colou - houba z toho vína byla v porovnání s ostaními příjemným zážitkem.
Tusil:
Vůně mi asociuje důchodce v tramvaji, ale chuť to trochu zachraňuje. Kyselejší, ale ne agresivní.
Midz:
Opět ten známý kyselý zápach. Fakt, že je tohle víno méně kyselé než č.1, jsem přehodnotil hned po druhém napití. Víno palí v krku.
Standa:
Vzpomněl jsem si na nemocniční prostředí, přesně takhle smrdí ta dezinfekce, když vám pijou krev.
Marthini:
Kyselý jak sviň.
60%

Poezie červená

Cena: 30,- Kč
Alkohol: 10%
Původ: Česká republika

Tato česká klasika, na které vyrostl nejeden z nás, je jednoznačný vítěz. Hutná chuť bez ocasu vystřelila toto víno vysoko nad všechny ostatní. Navíc za lidovou cenu, co víc si může člověk přát? A v kombinaci s Colou se jednalo o krásný flashback do počátků dospívání. Měli jsme radost, že naše jednička v dětství obstála i v současné konkurenci. Při porovnání s ostatními produkty mohly ty ledviny dopadnout mnohem hůř.

Poznámka: ty poetické koméntaře zazněly bez toho, aniž by arbitři věděli co pijí.

Tusil:
Silnější chuť, bez ocasu. Dobrá volba.
Midz:
Nevýrazné víno, divná chuť, lehce nakyslé. Velmi silný nástup, ale pít se to dá. Podle mě další z favoritů "soutěže".
Standa:
Bez výraznějšího zápachu, dalo se pít, jednoznačně cerný kůň našeho dýchanku. I když jsem se po druhém loku robrečel.
Filip:
Smrdí jak karamel, ve větším množství nepoživatelné, ale mám chuť básnit.
Marthini:
Poetické!
84%

Červená růže

Cena: 29,90 Kč
Alkohol: 10,5%
Původ: Směs z EU
Po všech stránkách průměrné víno, které ani neurazilo ani nenadchlo, ale v této konkurenci se celkem vytáhlo. Jeho lehká kyselost, řídkost a bezbarvost se navíc dokonale zamaskuje v Cole a tak na míchání lze s nižšími nároky jen doporučit.
Tusil:
Smrad z toho patoku mi pořádně protáhl dutiny až na místa, o kterejch jsem ani netušil. Když jsem se opět přivedl k vědomí a ve jménu vědy se odhodlal k ochutnávce, málem to skončilo na zemi. Tělo se proste bránilo to polknout.
Midz:
Tohle víno je velmi podobné vínu předchozímu. Lehce nakyslé, bez ocasu.
Standa:
To chutná jak kyselina, ale ten smrad mi aspoň připomíná dětství.
63%

Vinum ad Vitam

Cena: 25,- Kč
Alkohol: 10,5%
Původ: Směs z EU

Midz už musel být asi solidně pod parou a nebo měl už odpálený veškěrý chuťový receptory, když se vyjádřil v tom smyslu, že mu to docela chutná. Je to humus velebnosti. Moc rád bych napsal něco konkrétnějšího, ale bohužel, v poznámkách mám jen samé vulgarismy. Už to vypadalo na neoficiálního "vítěze" testu, ale to jsme ještě netušili, co na nás čekalo... Kupodivu ale příjemně překvapila v kombinaci s Colou. Takže nakonec to až zas takový průser nebyl.

Tusil:
Ocas!!! ... A pořád! 10 sec a nechce pryč! A navíc smrdí, OMG fuj!
Midz:
Tady si začínám uvědomovat, že mi vína splývají. Přijde mi stejné jako předchozí dva vzorky. Přesto mi zachutnalo zatim nejvíc.
Ondrash:
Ten humus se se mnou pere a navíc vyhrává!

33%

Rivata

Cena: 25,- Kč
Alkohol: 10%
Původ: Itálie
Toto víno překvapilo sytou rudou barvou a absencí silnějšího zápachu, ale to bylo v podstatě vše. Chuťově kyselejší, ale ten ocas po každým loku měl tendence vracet víno mezi nás. V kombinaci s kolou to ale bylo pitelné. Prostě tak akorát do PETky.
Tusil:
Sice tu je opět never ending ocas, ale chuťově je na tom dobře. Oproti předchozímu shitu výborně.
Midz:
Velmi kyselé víno, palí v krku. Pít doporučuji až tak po 5 pivech na udržení "nálady". Další průměrné víno.
Filip:
Smrdí jako margarín. (?)
54%

Vino de Mesa

Cena: 36,90 Kč
Alkohol: 11%
Původ: Španělsko
Poznámka výrobce: Vhodné ke každoděnní konzumaci

"Vhodné ke každodenní konzumaci"? Prosim? V téhle nevinně vypadající krabici na nás čekalo pravé nefalšované koncentrované zlo. Degustace tohoto "vína" nám trvala asi nejdéle, a to z jednoho prostého důvodu. Smrad z tohoto patoku nám dlouho bránil otevřít ústa a svlažit jím už tak dost ztrápenou dutinu ústní. Myslím, že Marthinino hodnocení mluví za vše. Jestli chcete vědět, jak chutná peklo, tohle bude ta nejlepší volba. Absolutně nejhorší z nejhorších. A jestli si myslíte, že tomu pomohla Cola, tak nepomohla.

Jen drobná poznámka: na hodnocení tohoto víno jsme se jako na jediném jednomyslně shodli, nejnižší hodnocení uvedli ve svých formulářích všichni arbitři (a to včetně lyžaře).

Tusil:
Perla hnusu tohoto testu. Barva červená, "vůně" hnědá a chuť jako nefalšovaný hovno. Chci umřít.
Midz:
HNUS! První víno, co se opravdu nedá pít.. Je mi špatně.
Standa:
Zápachem, pachutí, vším, absolutní vitěz, smrdělo to jak hromada hoven :X
Ondrash:
skull
Marthini:
Nejen, že to tak smrdí, ale ono to i chutná jak hovno zabalený v použitý gumě.

0%

Euro Shopper - Červené stolní víno

Cena: 19,90 Kč
Alkohol: 11%
Polosuché
Původ: Španělsko
Víno chuťově sladší hodně srážela nepříjemná zatuchlá chuť, kterou se nepodařilo ani Colou moc zamaskovat. Stejně tak pro tuto cenovou skupinu charakteristický ocas byl o něco delší než obvykle, ale když zvážíme cenu, nebylo to tak zlé, jak se čekalo.
Midz:
Lehce zapáchá. Jediné sladké víno v této soutěži, chuťově však jedno z nejhorších.
Standa:
Poslední testované víno bylo absolutně nejsladší ze všech, ale víc k tomu říct nemůžu... Snad jen to, že s colou jsem je vypil všechny a bylo to dobrý.
Filip:
V žaludku krajně nepříjemné.
59%

Celkově vína tedy spíše překvapila, respektive nezklamala moc, abychom byli přesní. Najde se tu jeden nadprůměrný adept, dva hodně podprůměrní adepti a zbytek je na tom chuťově dost podobně. Po smíchání s Colou platí poslední tvrzení dvojnásob.

Dále bychom chtěli upozornit na to, abyste brali procentuelní hodnocení s rezervou v tom smyslu, že přestože jsou hodnocení relativně vysoká, pořád to jsou jen hnusný krabičáky určené na zpestření povinných školních výletů, parných dnů strávených v parcích a pro zahřatí houmlesů. Děvče / chlapce svých snů Poezií asi moc nepotěšíte, ale třeba se vám to podaří uhrát na pokus o retro.

Úplně závěrem bychom chtěli ještě zmínit jednu podstatnou skutečnost, která musela většinu z vás napadnout hned po přečtení titulku, ale kterou nám asi jen stěží uvěříte. Takže tedy ne, další den nám opravdu nikomu nebylo zle. Na každém z nás by se asi dalo poznat, že jsme neměli předchozí den večerku v deset (degustace se protáhla od sedmi hodin večer do čtvrté hodiny ranní), ale nikdo po nikom nezvracel ani neprobělo nic tomu podobného.

Proto nic nebrání tomu, abychom si to brzo zopakovali. A vy se těšte na další velký test ;)