03. 06. 2007

Mrtvý holky v tangách

...aneb Deset divných povídek, které zvládnou přečíst i ti, co skončili u Honzíkovy cesty.

Postmoderní autor Miloš Urban na sebe upozornil hlavně romány Hastrman, Sedmikostelí či pornografickou novelou Michaela. Ve své první sbírce povídek se zabývá pokřivenými vztahy mužů k ženám - uvodní Běloruska vypráví o zvrhlém sběrateli umění, který si koupí "štětku" z Východu, v Žádných něžnostech má mladý manažer zkrotit svou nadřízenou důtkami, Pražské Jezulátko zprostředkovává setkání namyšleného spisovatele a jeho tuctové čtenářky...

Všechny příběhy spojuje oddaná a neopětovaná láska žen, blízkost smrti, výjevy z "magické" Prahy nebo lyrické venkovské krajiny. Čtivosti a napětí pomáhají dekadentní symboly i hororové, detektivní a erotické prvky na pozadí dokonalého jazyka plného citátů a nevšedních obratů. Určitě nejsilnější povídka přichází na konec - "To strašný kouzlo podzima" odhaluje hrdinka i přes "mrtvou holku". Se "zesnulejma slečnama" jsem strávila jedno skvělý líný nedělní odpoledne a musím říct, že tato knížka patří k hrstce těch, u kterých vás zamrzí, že nemají víc stránek. Nejen proto jim rezervuju čestné místo v mé knihovně.

Mrtvý holky vycházejí hned ve 3 vydáních: bez ilustrací, s kresbami Pavla Rutha a v limitované edici je dokonce zabalena do kalhotek (bílý tanga).