09. 08. 2010

MTV

Počátkem osmdesátých let začala hýbat světem kultovní záležitost zvaná MTV a hýbat jím již nepřestala. Roku 1981 se rozjela první celodenně vysílající hudební televize, která za bezmála třicet let své existence nasbírala mnoho pozitivních, ale i negativních přívlastků.  Zrod MTV bez pochyb způsobil otřesy tektonických desek po celém světě, morálky mladistvých a také soudobé popkultury.

Jako první měla video-premiéru britská parta The Buggles se svým více než příznačným videoklipem ke skladbě „Video Killed The Radio Star“, která pomalu, ale jistě prorokovala konec rádiových hudebních stanic. Tím započal „otevřený konflikt“ mezi rádii a MTV. Nutno říci, že ve finále byla mnohem vlivnější a úspěšnější MTV. Tejdejší dekáda se nesla v duchu vzestupu telenovel a podobně „reálně život popisujících“ seriálů, které byly MTV svrženy až na samotné dno Mariánského příkopu.

Hudba, videoklipy a výstřednost, v podání MTV byly zajímavější než slepá Esmeralda, dívka z chudé argentinské vesničky hledající životní lásku.

S rostoucí popularitou MTV a její vysokou sledovaností se zrodil nápad vytvořit takzvané „sesterské“ stanice a tím i podstatně diferencovat vysílaný obsah na jednotlivých stanicích. Když se tento model osvědčil na americkém kontinentě, začaly se ozývat toužebné a prosící hlasy z Evropy, která měla velký zájem koupit si autorská práva na formát vysílání MTV a spustit tím evropskou frakci. Nyní má MTV různé jazykové lokalizace jak v Evropě, tak Asii a na Blízkém východě.

O tom, že si MTV nebrala servítky s přístupností vysílaného obsahu (nutno říci, že původní verze MTV byla mnohem bezprostřednější a pojem cenzura nikoho netrápil), svědčí mnoho vzniklých občansko-rodičovských sdružení a iniciativ bojujících proti MTV, která byla viděna jako rychle a nezastavitelně šířící se infekce kazící morálku mladých nahlodávající tak dlouho budovanou tradiční americkou konvenci.

MTV kampaň za bezpečný sex

Většina vysílaných klipů veřejně odhalovala část spektra reality, která nebyla spořádaně žijící veřejnosti na očích, natož po chuti. Drogy, sex, homosexualita, avantgardní výstřednosti a násilí. MTV svým vysíláním značně změnila poměry mezi teenagery, ne protože by byla tak přesvědčivá, ale protože byla první a jediná.

MTV kampaň na podporu kondomů

Ať zlí jazykové, občanská sdružení i církev kritizují, jak chtějí, na druhou stranu MTV iniciovala i spoustu prospěšných kampaní. Rozjela pořady motivující teenagery se více zajímat o společenská témata jako životní prostředí, politika, drogy a prevence před nimi, rasismus a jiné formy diskriminace.

V listopadu loňského roku spustila Nova českou mutaci MTV. Paradoxně spíše než na hudební klipy zde naleznete kulturní magazíny a zábavné pořady. A když už se náhodou vysílá hudební produkce, jedná se o tu zahraniční. Na českou hudbu tu prakticky nenarazíte. Ovšem jestli je to dobře nebo špatně, to záleží na posouzení každého z vás.

V posledních letech došlo v programu MTV k mnoha změnám, které měly za účel jediné – zvýšit sledovanost. MTV už dávno není hudební televizí - klipy a hudební pořady vystřídaly reality shows nebo seriály. Pro nadšeného milovníka a fanouška hudby je to naprostý úpadek. Televizní stanice, která dřív hýbala hudebním průmyslem, teenagery a popkulturou spíš nyní hýbne vaším žaludkem nebo vašimi nervy. Reality Shows typu „Paris Hilton hledá svoji nejlepší kamarádku“, „Dokaž to!“, „Osbournovi“ nebo „Bojovníci Zenu“ jsou totiž docela šokujícím obrazem toho, co současný divák od MTV očekává.

Je ale dobré ohlédnout se do minulosti a uvědomit si, že i přes stávající úpadek, existovala doba, kdy MTV pro svět něco znamenala a snad i udělala.