17. 10. 2008

Gaudeamus igitur 2008

Jako další festival, po strahovských kolejích, zahajující akademický rok, je Gaudeamus Igitur.

Letošní ročník se konal postupně v několika městech, počínaje Plzní, přes Brno, Liberec a další až nakonec zakotvil u nás v Praze na Výstavišti. Bruselská cesta byla, jakožto tradiční místo konání festivalů, obsypána studenty mnoha vysokých škol a nejen jich, dále pak stánky Libimseti.cz, Pall Mall, dobrého jídla, sumo soubojů a samozřejmě nezbytného piva a dalšího nehudebního vyžití.

Jako účinkující měly vystoupit kapely Semtex, Another Way, exkluzivně pro Prahu kapela Votchi a zlatým hřebem večera se měly stát po sobě jdoucí Vypsaná Fixa a Horkýže Slíže.

Co se samotných kapel týče, ani jedna z těch tří prvních mě nezaujala, dokonce ani nevím, která byla která, ale snažit se prorazit rockovým přezpíváním Michaela Jacksona považuju za trapárnu. Konečně dohráli předskokani a všichni netrpělivě očekávali Fixu. Já osobně jsem ji očekával velmi strategicky z lavičky ve stánku s pivem. Zhruba v 19:15 se do stanu přiřítí podnapilý kolega student a zahlásí "Viděli jste ty jiskry?!" Samožřejmě, kromě několika jeho přátel se nikdo nezvedl. Ale postupem času odcházelo čím dál víc lidí a kupodivu, na jejich místa nepřicházeli žádní další! Uvědomujete si to? Stánek s pivem sakra, jak se jednou zvedneš, už si nesedneš! V tu chvíli to zaujalo i mě a vydal jsem se do terénu.

A teď se dostáváme k opravdovému hřebu večera. Pohled po směru zvědavých výrazů okolostojících mě odhalil oheň. A to jako tak, že hořela půlka Průmyslového paláce. V době, kdy jsem to zjistil, už hasili minimálně čtyři hasičské vozy. Byl to opravdu vcelku zajímavý pohled, sledovat takovou památku hořet, ale nakonec převládl pud sebezáchovy nad zvědavostí a vydal jsem se s davem směrem do Stromovky. To bylo tak v 19:50. Než jsem se dostal do Tróji, projely kolem další tři hasičské auta. A než jsem se dostal domů, levá část paláce byla v troskách.