14. 09. 2010

Postradatelní / Expendables

Největší akční hvězdy 80.let na jednom plátně pod vedením Sylvestra Stallona, který už v posledním Rambovi dokázal, že játra má nejradši na lustru? Bring it on!

Vsadim se, že po tomhle filmu z kina odešli jen samí chlapi. A pokud mezi nima přeci jen zbyla nějaká ženská, tak jí minimálně narostly chlupy na kozách, protože takovou testosteronovou lázeň kina dlouho nezažila.

Aby bylo jasno, v tomhle filmu nejde o příběh. Jestli byl někdo tak naivní a těšil se na něj, tak nasrat. Příběh hned na začátku šel do cikánskýho kolečka, po kterým se skácel někam do tmavýho rohu a Stallone ho ještě pochcal. A dobře mu tak, stejně stál za čokonauta.

Expendables jsou prostě tvrdá akční jízda a jestli přeci jen nějakej příběh maj, tak je to maximálně story o improvizovaný řezničině na všechny způsoby. A vůbec to nevadí. Tohle je návrat do dob, kdy chlapi měli ještě koule a nutno říct, že návrat je to zatraceně dobrej.

Sylvestr  hned od začátku diktuje. Bez nějakejch cavyků se do pekel poroučí parta milovníků kfc a z nasazenýho tempa se v podstatě do konce nesleví. Čas od času nás místo dalšího pokračování frenetický akce zaskočí kratší intermezza, který suprácky doplňujou celý vyznění filmu.

V paměti mi utkvěla hlavně dvě - už notně zprofanovaná scéna z kostela, kde se během několika vteřin Schwarzenegger, Stallone a Willis dokonale zdisnou, a pak ještě perfektní odkaz na klasický akčnáky v podání Mickeyho Rourka, když vzpomíná se slzou v oku na to, jak to za mladejch let zkurvil. A závěr, to je prostě lidor. Stallone hláškuje, vojáci dostávaj kotel brokádou, helikoptéry zas pro změnu tankovejma nábojema, no, úplně jsem z toho stříkal tekutý zlato.

Když tohle všechno dáte dohromady a ještě proložíte gagama, který buď nejsou úplně špatný a když už jo, tak se aspoň zamaskujou jako parodie na starý časy, vyjde vám film, kterej si na nic nehraje, s ničím se nesere a zatraceně dobře se na něj dívá.

Poslední dobou tu v redakci hodnocení sice moc nefandíme, ale já dávám 9/10 pro fanoušky, 8/10 pro chlapy, 1/10 pro píčičky.