11. 06. 2008

Pražská muzejní noc

Již tuto sobotu se v Praze koná pátý ročník populární kulturní akce s názvem Muzejní noc.

Většina z vás již tuto noc v minulosti asi už zažila nebo alespoň ví, oč se jedná, nicméně těm ostatním tento projekt krátce přiblížím.

Jak již bylo zmíněno v úvodu, letos se koná již pátý ročník. Ten první proběhl v červnu roku 2004 a setkal se s nečekaným úspěchem. Od té doby se každým rokem zvyšuje jak počet institucí a objektů, které otevřou zdarma své dveře veřejnosti, tak počet samotných návštěvníků, kterých bylo loni pro zajímavost přes 170 000.

Na první pohled vcelku obyčejný nápad spočívající v otevření naprosté většiny pražských muzeí a galerií se stává neobyčejným zejména díky době svého konání – celá akce začíná v sedm hodin večer a končí hodinu po půlnoci. Atmosféra je díky tomu vskutku neobyčejná a popsat slovy se dá jen stěží. Lepší je ji zažít na vlastní kůži.

Vzhledem k množství zúčastněných objektů a institucí, kterých je letos zas o něco více, bude fungovat několik linek speciální autobusové dopravy, které vás v pravidelných intervalech budou vozit po celém centru. Doprava je také zdarma a vytknout by se jí dalo snad jen to, že zejména na prvních zastávkách vypadá jak metro ve špičce a občas to chce hodně ostré lokty, abyste se kousek svezli.

Informační brožury s programem objektů a doprovodných akcí s přiloženým plánkem a jízdním řádem speciálních linek budou již tradičně k dispozici na dvou místech – před budovami Národního muzea a Rudolfina. Aktuální program rovněž naleznete na oficiálních stránkách akce.

Původně jsem vám chtěl vybrat pár tipů, která místa si rozhodně nenechat ujít, ale vzhledem k množství a individuálnímu vkusu každého z vás vám raději předložím oficiální seznam a zeptám se vás, co byste ostatním doporučili, respektive co si rozhodně nenecháte ujít vy.

Obecně ale doporučuji zkusit i menší a na první pohled nezajímavé expozice. Pár let zpátky jsme na jedné takové objevili místo výstavy fotografií regulerní house party - moderní umění se totiž dá interpretovat opravdu jakkoliv.

Ještě jednou bych ale ty váhající upozornil, že tahle akce rozhodně stojí za to a tak si ji nikdo nenechte ujít!

  • odkaz na oficiální stránky zde
  • odkaz na seznam institucí zde
  • odkaz na seznam doprovodných akcí zde
Zdroj obrázků v galerii: oficiální stránky akce.