01. 01. 2007

Roming

Nový počin režiséra Jiřího Vejdělka nabízí něco diametrálně odlišného od jeho předlonského debutu - fenomenálně úspěšných Účastníku zájezdu.

Než aby spolu se scénáristou Markem Epsteinem ( Účastníci zájezdu, Román pro ženy), pokračovali ve vieweghovských adaptacích, natočili ztřeštěnou cikánskou road - movie o putování za nevěstou. Tím si na svá bedra naložili nelehký úkol, který úplně nezvládli, i když do hlavních rolí obsadili popularní baviče Bolka Polívku a Mariána Labudu.

Roming, vtipná složenina slov "Rom" a "Ing" (inženýrem se má stát jeden z hrdinů), vypráví příběh dvou kamaradů, které pojí davný slib. Stano Zaječi (Polivka) a Roman (Labuda) se kdysi rozhodli, že sezdají svá dítka

Čas a okolnosti je však rozdělili, starnoucí donchuán a přeborník v používání slova p..a Stano zůstavá ve své zapadlé slovenské vísce, kde žije život jak vystřižený z Máchových Cikánu. Roman si zase zakládá na spořadaném živobytí bez dluhu a na synovi Jurovi , ktery studuje VŠ a který Roma připomíná tak maximálně barvou pleti. Když se tedy Stano objeví jedno brzké ráno v Romanově bytě na severu Čech a požaduje vdát svou právě osmnáctiletou dceru, způsobí Jurovi nemilé překvapení. Slib je ale slib a po tatinkově přemlouvání Jura souhlasí, že se vydají na výlet na Slovensko navštívit Stanovu rodinu.

Dlouhá cesta starou Tatrou je plná barev a hudby. Než dorazí k cili, potká ústřední trojku řada vtipných i nebezpečných příhod. Kočovný život hrdiny stmeluje i rozděluje, především je však nutí přiznat si nechtěné skutečnosti, at už je to Stanova neschopnost zařadit se do novodobé společnosti nebo Jurova atraktivní blondatá přítelkyně, co ztrácí zájem o jejich vztah... Roman se se svým dilematem, že před synem hraje gádžu a před Stanem pravověrného "cigoše" vyrovnavá psaním "romského historického eposu".

Pohádka o setkání Boha a cikánského krále, který neuměl krást, se prolíná s hlavním příběhem a představuje vedle upjaté kamery a špatného střihu asi nejslabší článek celého filmu, protože se tyto dvě dějové linie nepodařilo propojit.

Cit pro poutavé vyprávění a humorné zápletky ukázala dvojice Vejdělek - Epstein už při minulé spolupráci, na Romingu by však měla být vyzdvihnuta především nesmírná odvaha tvůrců pustit se do nejistého projektu o tak nepopularním tématu, jako je v dnešní "liberální" společnosti "otázka Romů".