10. 06. 2013

Rozhovor: Clou

Pražská partička Clou, jejíž název znamená ve francouzštině "vrchol večera" nebo v holandštině "pointa", vznikla v roce 2001. Za dobu své existence vydali jedno EP s prozaickým názvem First a tři studiová alba: Postcards, Clou a poslední For Tonight. Jak tomu často bývá, kapelu v poslední době opustil již třetí člen, tentokrát basák Steph. O tom a o mnohém dalším jsem si popovídal s bubeníkem kapely Radkem Tomáškem.

Už podruhé během působení kapely vás opouští basák, jak tohle kapela vnímá?

Ztráty jsou vždycky bolestivý, ale zároveň i přínosný, záleží, jak se s nima člověk dokáže vyrovnat. Já osobně beru věci tak, jak jsou a věřím, že všechno, co se děje má svůj důvod.

Kapela koncertuje dál s novým basákem, můžete ho prosím představit a prozradit, jestli je to nový stálý člen kapely?

Nová posila do konce sezony se jmenuje Vašek Vávra a je to asi nejlepší basák, se kterým jsem kdy hrál. Myslím ale, že bude ňákou dobu trvat, než dokážeme mezi sebe přijmout nového regulerního člena. Už jsme spolu krom Páyi skoro 10 let a není jednoduchý tento krok udělat, ale jak už jsem řekl, stane se, co se stát má.

Nenarušil odchod baskytaristy Štěpána vaše plány do budoucna?

Spíš bych řekl, že jeho odchod ty plány v podstatě vytvořil. Tím myslim to, že jsme si museli sednout a promluvit si, co dál. Troufám si říct, že do té doby žádný plány nebyly...

Nedávno vyšel i ve formě videoklipu váš nový singl „Believe“. Je to předzvěst nové desky? Pokud jo, jakým směrem byste chtěli nový počin směřovat, jelikož každá vaše deska byla od té předešlé odlišná a více svá...

Nebyla to předzvěst. Složili jsme tenhle song a líbil se nám, tak jsme si řekli, že to natočíme a uvidíme. Dopadlo to tak, že ho nasadily rádia, tak jsme ještě spojili síly s režisérem Michalem Dvořákem aka Romeem a natočili takovej zasněnej klip..mám z toho radost. Plány na novou desku vznikly až opravdu nedávno.

Jak vůbec vznikl nápad na singl „Believe“, videoklip k němu a schovává v sobě nějakou hlubší myšlenku?

Byl jsem u Lukáše na návštěvě v Plzni s kytarou, chtěli jsme dodělat jeden nápad, co nás bavil. Během skládání a popíjení vínka najednou přisel motiv Believe, který jsme pak společně s klukama dodělali ve zkušebně. Štěpán napsal moc hezkej text. Nápad vizualního zpracování jsme nechali čistě na Romeovi.

Mluvil jsi o plánech na novou desku,  v jaké fázi příprav se nachází?

Jsem vlastně úplně na začátku. Každý si skládá sám nápady, melodie, riffy, beaty... Na konci září se začnem intenzivně koncentrovat na další mety.

S albem For Tonight pro vás skončila smlouva s labelem Sony BMG. Hodláte nadcházející album vydat na vlastní náklady nebo už máte náhradní label, u kterého byste novou desku vydali?

To je zatim v tuhle chvíli pro nás nepodstatná věc. Tohle téma začneme řešit až ve chvíli, kdy se začne opravdu intenzivně pracovat.

Když jsme vás viděli na FMX Jamu v Modřanech, hráli jste bez elektroniky a samplů a dá se říct, že písně zněly mnohem syrověji a rockověji. Totéž platí o úpravě „Believe“, máte v plánu do budoucna na koncertech odprostit se od sampléru a hrát tímto způsobem?

Myslím, že nás začaly ty všechny serepetičky a samply kolem trochu štvát. Je to super věc pro dokonalejší zvuk, ale bere to svobodu. Živé hraní je skvělý právě v tom, že ho můžeš ovlivňovat. I fanoušci ovlivňují průběh vystoupení. U samplů to moc nejde, tam přestává sranda a ony jsou to, podle čeho ty tancuješ :)

K 70. narozeninám jste Božskému Kájovi nadělili cover na song Dám Dělovou Ránu. Jak jste se k tomu dostali? Co na tu předělanou skladbu říkal sám mistr?

Dostali jsme od managementu KG tuhle nabídku, která se neodmítá. Ať si říka kdo chce co chce, pro nás to byla čest. Co jsme slyšeli od jeho produkčního, tak se mu líbil náš cover moc. Teda jestli nám nekecali.

A teď telegrafně: Koncertní plány Clou?

Momentálně nejsou plány, spíš myslíme trochu na načerpání sil pro novou cestu.

Nějaký osobní objev na české hudební scéně?

To ani ne. Na české scéně jsem si akorát letos všimnul, že se výrazně zvedá koncertní úroveň našich kapel. To mám radost! Jinak jsem spíš jemně pocítil zklamání z některých novinek mých oblíbených kapel. Třeba Muse mne hudebně moc zklamali.

Díky za rozhovor a ať se vám daří! ;-)

Oficiální stránky

MySpace