11. 03. 2008

Serj Tankian

Vegetariána a zpěváka, který hraje na kytaru a klávesy, ještě nedávno většina lidí znala především jako „toho zpěváka ze System Of A Down“.

Serj Tankian se narodil 21.8. 1967 arménským rodičům v Beirútu v Libanonu. V osmi letech ale jeho rodina utekla před válkou do Los Angeles, což se později projevilo na jeho tvorbě (například protiválečné písně B.Y.O.B., War?, P.L.U.C.K. aj.). Po studiu marketingu a obchodu na California State University se Serj pustil do podnikání v oblasti vývoje účetního softwaru.

Roku 1995 přišel zlom. Serj spolu s Daronem Malakianem a jejich dvěma přáteli z arménské komunity v Kalifornii založili System Of A Down. Skupinu, která se během deseti let stala jednou z nejpopulárnějších v oblasti tvrdšího, mírně alternativního rocku. Společně vydali pět alb (System of a Down, Toxicity, Steal this album, Mezmerize, Hypnotize).

V dubnu 2001 zakládá vlastní vydavatelství Serjical Strike Records a za necelých 6 let existence „vypustilo“ do světa široké spektrum hudebních talentů. Navíc Serj od začátku budoval dobré vztahy s Columbian records. V současné době pod něj spadajá šest projektů (Axis of Justice, Bad Acid Trip, Buckethead, Fair to Midland, Kittens for Christian a SerArt).

V reakci na Ozzfest 2002, kde Serj viděl rasistické obrazy a symboly, založil Serj spolu s Tomem Morelem (kytarista Rage against the machine aka Nightwatchman) anti-rasistickou a anti-fašictickou organizaci Axis of Justice, která se velmi brzy po svém založení spojila s ARA (Anti-Racist Action), sítí militantních antifašistů a antirasistů. Spolu s Morelem má svůj program, kam si každý měsíc zve hosty jako Mumia Abu-Jamal (politický vězeň), Noam Chomsky (jazykovědec) apod. Axis of Justice mají na svědomí i jednu nahrávku z koncertu, kterou vydali u Serjical Strike Records.

Toho roku také vydává svou knihu poezie Cool Gardens, ve které je, mimo jiné, i báseň Nations, kterou Serj použil jako inspiraci na koncertě v Lowlands.

V roce 2003 Serj spolupracoval s folkovým multi-instrumentalistou původem z Arménie jménem Arto Tunçboyacıyan a výsledkem byl projekt Serart, který produkovalo Serjovo vydavatelství Serjical Strike.
Serart je album plné směsice experimentálních multikulturních melodií, tzv. world music.

Povídá se, že se v roce 2005 oženil s arménskou umělkyní Angelou Madatyan, nicméně žádné oficiální zprávy o tomto svazku nejsou.

V roce 2007 získal povolení k pobytu na Novém Zélandu a také tam vlastní dům.

Serj v současné době bydlí v Calabes v Kalifornii, asi půl hodiny od vily Darona Malakiana.
Z hudby poslouchá hlavně jazz (Miles Davis, Tom Waits apod.).

Prohlásil, že jestli ho bude nějaký fanoušek pronásledovat, tak ho zastřelí a pohřbí s pistolí u hlavy. Hodně se bouří proti tzv. „Typickému americkému způsobu života“, často se účastní demonstrací, nesleduje televizi a neposlouchá ani rádio.

Podílel se na mnoha albech různých umělců (např. Deftones, Rita Mitsouko) nebo třeba na soundtracku k filmu Bug.

23. října 2007 vyšlo jeho sólové album Elect the Dead. Ke každé písni na albu plánuje Serj videoklip. Turné ke svému sólovému albu absolvuje se skupinou kterou nazývá "FCC" (FCC = Flying Cunts of Chaos - parodie na Federal Communications Commission).

A konečně v červnu, konkrétně ve čtvrtek 5. v 19:00, vystoupí Serj v ČEZ aréně v Ostravě. Předkapelou je Fair to Midland a po jejich vystoupení se představí hlavní hvězda večera – Serj Tankian and FCC.