04. 03. 2010

Smrt čeká všude / Hurt locker

Smrt čeká všude je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená.   (oficiální text distributora)

KRITIKA   Distributoři nám do kin s famfárou přináší dva roky starý film a je to poprvé, co si místo slov "konečně", říkám: "proč vlastně"? Snímek Smrt čeká všude je totiž přínosný jen jako odstrašující příklad toho, jak může dopadnout experiment navlékající telonovelu do vojenské uniformy. Slovy Shanea Blacka : ,,Tenhle experiment skončil v slzách."

Myšlenka podat válečné drama jako sérii epizod točících se kolem protichůdných pohledů tří pyrotechniků, se totiž může jevit z hlediska konceptu jistě zajímavá, to by ovšem ony pohledy musely disponovat nějakou hloubkou, originalitou, či alespoň emocionálností, to ale v případě tohoto snímku nehrozí.

Ten se radši za pomoci řemeslně zvládnuté formy tvaří jako dokument a diváka v tom utvrzuje i překvapivě vyprázdněným dějem, majícím snad za cíl vyvolat dojem autenticity, ale místo syrového zážitku s přesahem nabízí jen nepřesvědčivě vykonstruovanou rádoby intelektuální nudu. Do zábavného blockbusteru mu paradoxně přes několik dosti napínavých scén chybí sympatičtí hrdinové, gradace, větší míra akce a ostatně i zájem jím být a do tolik chtěné sondy do mysli mužů, pro které se stala válka jediným domovem, naopak mozek.

Po celou stopáž filmu jsem se tak cítil být konfrontován buď s naprosto šablonovitými a trapnými dialogy, či záběry krajiny (které bych pracovně nazval - čas na hluboké rozjímání). A jako třešnička  na dortu nechyběly ani WTF momenty při deaktivacích bomb, u kterých mi nezbylo, než říct : ,,Kurva, Martin Riggs se vrátil."

A tak i přesto, že film skýtá nejméně tři scény, které jeho dvouhodinovou stopáž činí shlédnutí hodnou (Konkrétně vyfuckování živé bomby, ožralé bitky na kasárnách a "seru na to chvíle" při zcela komicky motivovaném vyšetřování ztracení fotbalisty), nemůžu ho s čistým svědomím nikomu doporučit. Patří totiž do kategorie snímků vůbec nejnebezpečnějších, těch co se tváří jako čokoládový dort, ale po jejich konzumaci máte dojem, že s tou čokoládou nebylo něco v pořádku ♣