09. 09. 2010

Terrible Things

Fred se v říjnu 2007 v nedobrém rozešel s Taking Back Sunday a nutno podotknout, že jeho odchod následně doprovázelo několik vzájemných přestřelek skrze média. Těch si užil jak Fred, tak i zpěvák TBS Adam Lazzara. Jako reakci na Fredův odchod a všechno s tím spojené složili Taking Back Sunday song Capital M-E, který se nachází na jejich poslední desce. Ani Fred ale nezahálel a po úspěchu se svým sólovým projektem nyní dal do kupy zbrusu novou kapelu Terrible Thing.

Milovníci původního The Color Fred se ale nemusí bát, působení v nové kapele lze chápat spíš jen jako pomyslný odskok od manželky s  rodinou za rajcovní a inspirativní milenkou. Jak sám Fred prohlásil, sólová dráha pro něj nadále zůstává srdcovou záležitostí, které se chce během pauzy s Terrible Things opět  věnovat. V tomhle případě by se dalo parafrázovat přílsoví: „Kolik kapel máš, tolikrát jsi hudebníkem.“

Na nové desce nelze Fredovu účast přeslechnout. Prospívá jí nejen jeho charakteristický zpěv, ale i léty nabyté skladatelské zkušenosti. Upřímně jsem se obával poměrně neoriginální a takřka nic neříkající placky, dříve než jsem ale stihnul tuto nejapnost nahlas vyslovit mě právem proplesknul úvodní song.

Nelze sice ignorovat, že Terrible Things v lecčems na The Color Fred navazují a během poslechu možná  zaregistrujete riffy a aranže připomínající Taking Back Sunday, ale jinak se jedná o úplně novou a svébytnou kapelu, ve které dostanou prostor všichni hráči.

Nečekejte ale komplikované hudební exhibice - většina tracků je postavena na skvělých, jednoduchých melodiích a aranžích podpořených přímočarostí, svižností a dobrým frázováním. Deska nabízí jak úderné rockové songy, tak i decentní a intimní „ploužáky“, jež dají vyniknout Fredovým pěveckým schopnostem. Rozličně zabarvené, intonované a podané zpěvy nemají chybu a spolehlivě zajístí, že se vám album stejně jako mně dostane pod kůži hned při prvním poslechu.  O to se postarají především skladby jako Revolution, Lullaby (Velmi se podobající tvorbě The Color Fred), Terrible Things, Not Alone a The Hills Of Birmingham.

S Terrible Things si milovníci Freda Mascherina rozhodně přijdou na své a myslím, že s velkým nadšením pochopí, proč si Fred odskočil na moment uspokojit své hudební potřeby právě sem.