08. 08. 2010

Test sycených kolových nápojů

Další z otázek, které trápí lidstvo od nepaměti, je zodpovězena. Opět jsme se obětovali a zkusili za vás to nejhorší z nejhorších. Po krabicových vínech a pálivých omáčkách přišla řada na nápoj, který má rád skoro každý. Pustili jsme se do testu kol.

Nakoupili jsme celkem deset vzorků v cenovém rozpětí od (doslova) pár korun až po tři a půl pětky. Záměrně jsme odvážně vybrali od pohledu to nejhorší, až po zavedené a známé značky.

Cílem testu bylo zjistit, zdali se většina kol od sebe chutí nějak zásadně liší. A samozřejmě, jak dopadne ve srovnání s ostatními zástupci původní originál.

Samotné zkoumání proběhlo bez toho, aniž bychom až do závěrečného vyhlášení věděli co že to pijeme. Každý z poroty dostal celkem deset kelímků, které se mu postupně plnily z neoznačeného džbánku. Koly jsme záměrně pili nevychlazené, aby se naplno mohla rozvinout jejich „chuť“.

A jak to tedy dopadlo? Koly jsou seřazeny podle toho, jak nám (ne)chutnaly.

10. Clever Cola, 9,90 Kč, Billa

Jestli chcete zjistit, jak chutnal tento nápoj, tak si představte kolu z mixu ve kterém došla kola. Zředěné "cosi", co na první pohled vypadalo jako icetea a na druhý vlastně taky. Kola samotná nebyla ani tak hnusná - chutnala tak nějak nijak. Obarvená voda? Überlight kola? Nevím. A taky jsme nepřišli na to, co je na tom vlastně tak "clever".

9. Cola CO2, 3,90 Kč, Lidl

V Čechy tak oblíbené síti německých diskontů jsme našli dvě koly pro sociálně slabší masy. A upřímně, jedna byla vtipnější než druhá.  Tahle, Cola CO2, dělala pěnu jak saponát. A stejně blbě i chutnala. A navzdory názvu je bublinek prakticky prostá. Ti Němci byli vždycky šprýmaři.

8. Siti kolová, 3,90 Kč, Lidl

Ani tuhle "Šity" kolu jsme nedokázali brát vážně, ale o to více nás překvapila její chuť. Schválně, zkuste si představit kolový koncentrát řízlej šťávou z kompotu a sodovkou. Povedlo se? Jestli ne, tak si to kupte. Pít se to nedá, ale to je asi každému jasné.

7. Albert Cola, 14,90 Kč, Albert

Albertova limča byl první pitelný kolový nápoj. To ale neznamená, že to bylo dobré. Trochu nahořklá, pachuť jak po umělém sladidle, ale i tak velký posun kupředu. Přesto ale podprůměr, promiň Alberte.

6. Tesco Cola, 16,90 Kč, Tesco

Vemte láhev normální koly a řeďte, řeďte, řeďte. Nebo vemte cokoliv s kolovou příchutí, hoďte to do láhve sodovky a zapomeňte na to. Není po ní sice žádná pachuť v puse, ale to možná jen proto, že to žádnou chuť nemá. Jen je trochu kyselá, ale tak hrozné to není. Celkově příjemný průměr. K nějakýmu lepšímu krabicáku bychom si to dokázali představit i my.

5. RC Cola, 25,30 Kč, Billa

RC Cola nás trochu zklamala. Čekali jsme od ní rozhodně více. Má  sice velmi příjemnou chuť, ta ale velmi rychle, a pro nás trochu nepochopitelně, odeznívá. Škoda.

4. Bonny Cola, 14,90 Kč, Albert

Bramborová medaile připadla nápoji s velmi podezřelým logem, pod kterým bychom si představili snad cokoliv, jen ne kolu. Ale jinak vcelku pitelný nápoj - nenadchne, ale ani moc neurazí. Ke krabicáku určitě dobrá volba. Doporučuje 10 z 11 kladenských fotbalistů.

3. Pepsi, 33,90 Kč, Tesco

Po vyhodnocení výsledků jsme byli trochu překvapení když jsme zjistili, že jeden ze dvou největších favoritů se neumístil výše. Někteří z testujících ji zařadili až do druhé poloviny pole a sám autor těchto řádek má v poznámkách, že to chutná jak ropa. Valné většině ale Pepsi chutnala hodně a tak je z toho po zásluze třetí místo.

2. Freeway Cola, 14,90 Kč, Lidl

Příjemné překvapení testu. Chuťově velmi dobrá kola a za tu cenu... Kdybychom nebyli takový pozéři, možná bychom to pili i častěji. Ne, vážně. Druhé místo v testu mluví za vše.

1. Coca-Cola, 34,90 Kč, Tesco

Snad nejpříjemnější zjištění bylo to, že originál poznáme. I když jsme ho dostali až k samému závěru, naše zmučené chuťové receptory se nenechaly oklamat. Chuť Coca-Cola je opravdu jiná, lepší. Sice je ze všech testovaných nápojů nejdražší, ale rozdíl je znát (9 z 10ti testerů ji zařadilo na 1. místo)

Závěrem:

Ačkoliv jsme při testu krom několika světlých momentů nadávali vlastně neustále, nakonec to asi tak hrozné nebylo. Od RC Coly výše se to už dalo pít a poslední tři kousky nám vyloženě chutnaly. Ale stejně je originál jen jeden.

Pokud máte doma další zajímavé vzorky, hoďte je na zeď naší facebook stránky. Najdeme nejhorší patok na trhu? A kontrolní otázka, jaká cola je nejlepší k vínu?