11. 04. 2008

Vodní dýmka vs. cigareta

Mnoho lidí se mylně domnívá, že když si místo cigarety párkrát potáhnou z vodní dýmky, jejich organismus je na tom lépe. Realita je ale bohužel jiná.

V České republice se vodní dýmka většinou bere jako něco výjimečného, ale pomalu a jistě se tento trend mění. V současnosti se vám asi už nepodaří při procházce po náměstích větších měst nenarazit alespoň na jednu čajovnu, kde vám vodní dýmku (jinak také zvanou šíšu nebo vodnici) ochotně připraví a donesou až pod nos. A to nemluvím o kvalitním výběru nejen ovocných tabáků. Do věková kategorie, která si libuje v bílém dýmu, patří v převážné většině mladí lidé (od 16-25). Cigarety oproti tomu kouří 40% naší populace, bez ohledu na věk.

Tento článek se ale věnuje jinému tématu. Mezi lidmi kolují o vodních dýmkách různé „zaručené informace“ týkající se jejich zdravotní nezávadnosti. Jak už je vám asi jasné, ne všechny se zakládají na pravdě.

Výzkum MUDr. E. Králíkové prokázal, že kouř z vodní dýmky je přinejmenším stejně škodlivý jako z cigaret. Voda, která je důležitou součastí dýmek, v podstatě dým pouze ochladí, ale nepročistí. Při jednom cca padesáti minutovém přátelském posezení, kdy dýmka koluje kolem stolu, může být hladina nikotinu, oxidu uhelnatého a dalších látek v našem těle vyšší než po „přimeřeném“ kouření cigaret. Navíc jsou zde uživatelé vystaveni riziku přenášení infekčních onemocnění – aftů, oparů a dalších. Při odchodu domů si můžete být jisti, že krom skvělých zážitků z posezení si odnášíte také solidní dávku nikotinu a oxidu uhelnatého.

Přesto je to ale pořád lepší, než kdybyste v tom samém časovém intervalu kouřili cigaretu za cigaretou. Proč? V jedné hlavičce (nebo-li „kotli“ - součást vodní dýmky kam se umísťuje tabák) je hladina nikotinu rovna 0,03 mg nikotinu, zatímco v cigaretách je to až 40mg nikotinu. I proto je riziko vyvolání závislosti na nikotinu při kouření vodní dýmky mnohem nižší než při porovnaní s cigaretou.

Závěrem vám ještě přinášíme několik zajímavých statistik.

  • každých 6 sekund na naší planetě zemře jeden člověk na nemoci z kouření
  • na míru závislosti na nikotinu ukazuje to, že 40-50% osob po závažných operacích (např. odstranění hrtanu operačně, operace rakoviny plic) se vrací ke kouření
  • 87% lidí, kteří zemřeli na rakovinu plic byli kuřáci
  • na Zemi je cca 1 miliarda kuřáků
  • každá vykouřená cigareta zkracuje život o 5 minut (kouřím-li denně 1 krabičku, život si zkracuji o asi jednu a půl hodiny, za rok je to pak asi 23 dní)
  • denně se jen v ČR utratí za cigarety 16 miliard korun

Zdroj statistik: kurakovaplice.cz