20. 04. 2009

Zachraňte Rock Café!

Protože příště možná zastřihnou křídla i vám.

 

 

 

Pravděpodobně většina z vás již zaregistrovala tu informaci, že legendárnímu českému hudebnímu klubu Rock Café byla Úřadem MČ Prahy 1 zakázána veškerá hudební produkce a to ke dni 15.4. Díky tomu musel klub zrušit celou řadu nasmlouvaných akcí. Za všechny jmenujme například dvoudenní festival u příležitosti čtvrtých narozenin hudebního serveru iPunk.cz. Budoucnost klubu je více než nejistá.

Na pondělní dopoledne 20. 4. 2009 byla proto svolána veřejná tisková konference, která se odehrávala přímo v prostorách klubu. Ta se setkala s velkou podporou jak ze strany médií, tak především veřejnosti, které není osud klubu lhostejný. Navzdory tomu, že pravděpodobně většina přítomných měla být buď ve škole nebo v zaměstnání, klub byl plný. Za Rock Café mluvili zejména Ing. Michal Pánek a Pavel Svoboda ze společnosti Nový horizont, která klub provozuje.

Hlavním problémem, který ohrožuje samotnou existenci klubu, je hluk. Přitom kvůli problémům s nedostatečným odhlučněním prošel klub rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí již na počátku roku 2008. Ta podle všech informací plynoucích z testovacích měření byla doslova zpackána. Znalci z oboru akustiky například zjistili nedostatky v podlaze. Původně plánovaná silná vrstva speciální plovoucí krytiny byla nahrazena obyčejným betonem, který tak veškeré vibrace přenáší do samotných nosních zdí namísto toho, aby je jednoduše eliminoval. Takových pochybení je víc a odpovědnost za ně nese jednak vykonavatel stavby, společnost ARWEN, ale také Úřad Prahy 1, jenž je vlastníkem objektu, ve kterém klub sídlí. Tento Úřad stavbu financoval a také měl dbát na kontroly v průběhu stavby, které patrně zanedbal.

Společnost Nový horizont, která je provozovatelem Rock Café, na tyto nedostatky Úřad Prahy 1 několikrát upozorňovala. Zatím však bezvýsledně, protože Praha 1 stále neuplatnila svá práva na reklamaci stavebních nedostatků a vymáhání oprav. Proč to doposud neučinila je záhadou. Přitom na tiskové konferenci konané právě kvůli problému s odhlučněním již více než před rokem, dne 6. 3. 2008, přislíbil Ing. Petr Hejma, starosta MČ Praha 1, sjednání náprav. Mimo jiné se také nechal slyšet, že Rock Café nic nebrání pořádat hudební produkce do 22:00 a že klub rozhodně neruší a rušit nebude. Dnes je však všechno jinak a s odvoláním na odbor výstavby Úřadu Prahy 1 přišla stopka.

Přesto ale ještě není nic ztraceno a šance na přežití Rock Café stále ještě žije. Jestliže máte zájem na zachování tohoto klubu, máte hned několik možností. Podporu můžete vyjádřit vstupem do skupiny „Zachraňte Rock Café!“ na serveru Facebook.com. Dále máte možnost podepsat petici, která je k dispozici v prostorách klubu. Především ale nepřestaňte navštěvovat Rock Café, které vaší podporu nyní potřebuje více než kdy jindy.