02. 02. 2009

Test odolnosti

Jako malej capart jsem jednou na dvorku rozflákal se sousedem angličáka cihlou. Jen tak. Když to naši zjistili, seřezali mě jak nikdy předtím a vlastně ani potom. Prej' že jsem vandal a nevážim si věcí. Kdyby tak věděli co děláme teď...

Bezpečnostní schránka Mooncode uzamkne vaše klíče, peníze a jiné drobné cennosti na různých místech. Je vhodná pro předávání klíčů od automobilu nebo domu, místo schovávání pod kamenem nebo květináčem. Schránka se otevírá pomocí číselného kódu. Využívají ji realitní agenti, pracovníci na stavbách a prodejci automobilů. Schránka je pogumovaná, aby nepoškodila nic, k čemu je připoutána. Použít ji můžete také při sportovních aktivitách, kdy si nemůžete vše vzít s sebou. SmartStore .cz

Mooncode je kompaktní bezpečnostní schránka, která nám přišla na testování. Jedná se o docela praktický gadget o velikosti 18 x 8 x 3.1 cm a hmotnosti cca 600g. A my jsme se rozhodli, že ji zničíme. Teda samozřejmě „provedeme extrémní test odolnosti“ a otevřeme ji, stůj co stůj.

Je třeba zmínit, že jsme schránku netestovali zavěšenou na háku, tedy v pozici pro kterou je určena. Nenašli jsme zkrátka vhodný prostor za který bychom ji mohli zavěsit. Jak se ale později ukázalo, nakonec na tom tolik nezáleželo.

Nenásilná metoda

Po přečtení úvodních odstavců a hlavně po prohlédnutí fotografií máte asi představu jak schránka vypadá a co může být na první pohled její největší slabostí. Ano, číselný kód. Když se obrníte trpělivostí tak můžete za několik hodin krabičku otevřít bez násilí a potichu. Pro představu, vyzkoušení všech možných kombinací trvá při frekvenci 1s / 1 kombinace asi dvě a třičtvrtě hodiny.

Krom toho připadá v úvahu například proslulý jedi mind trick nebo můžete zkusit své charisma. Nic proti tomu, ale jsou tu i jednodušší a mnohem zábavnější řešení...

Násilná metoda

Už jenom cesta na vytipované místo testování stála za to. Představte si, že při sobotní procházce narazíte na bandu výrostků vyzbrojených páčidlem, baseballkou a podobnými nástroji. Tolik projeveného respektu od náhodných kolemjdoucích jsme už dlouho nezažili, ale zpět k testu.

Přípravu jsme rozhodně nepodcenili. Krom výše zmíněných nám byl k dispozici ještě univerzální šroubovák, teleskopický obušek a masivní kalač. Rozbrus jsme čistě z logistických důvodů na poslední chvíli zavrhli.

Charakter testu byl předem jasně daný - postupně vyzkoušíme všechny nástroje a průběžně, pokud to stav krabičky dovolí, budeme testovat celistvost „cennosti“ – v našem případě to bylo zkoušení funkčnosti obyčejného zapalovače. Důvod pro to byl jednoduchý. Určitě by bylo mnoho způsobů jak otevřít i bytelnější schránku. K čemu by ale byly, kdyby se poté krom schránky rozpadl na prach (nebo alespoň byl k nepoužití) i její obsah. Proto ten zapík.

Šroubovák

Hned zkraje testu jsme zkrátka museli začít něčím jemnějším. Od šroubováku jsme si vůbec nic neslibovali a do kufru auta byl přihozen v podstatě jen do počtu. O to větším překvapením pak bylo zjištění, že schránka jde na správném místě docela jednoduše rozevřít a případně vylámat celou část klouby u osy otvírání, čímž by celá zadní strana upadla. To by ale pravděpodobně trvalo i sebešikovnějšímu kasařovi dobu delší než krátkou a tak jsme pokračovali v testování dalšími způsoby.

Teleskopický obušek

Druhé kolo ale dopadlo už lépe pro schránku. Že teleskopák s gumovým koncem nebude nejlepší volbou nás opravdu mohlo napadnout o něco dřív. Několik tupých úderů mělo za následek pouze defekt obušku. Zkrátka tady jsme si ani neškrtli...

Baseballová pálka

...zato tady jsme si vše vynahradili. Úder „na plocho“ schránka přežila ještě celkem bez úhony, golfák ale byl už nad její síly a tak se na nás poprvé usmál (dle následného nezbytného testu stále funkční) Filipův zapalovač. Bohužel nás ale opustilo kovové poutko, které toho tedy opravdu moc nevydrželo. YS vs Mooncode 2:1. Jinak ale byla schránka stále funkční a tak jsme „cennost“ vrátili na své místo, schránku znovu zamknuli a pokračovali dál.

Páčidlo

V tomto případě si páčidlo se schránkou dlouho nevědělo rady. Zkoušeli jsme to rozmlátit silou, zkoušeli jsme takticky cíleně atakovat citlivá místa krabičky a i přesto dlouho nic. Posledním pokusem byl opět golfový úder, který definitivně zničil krabiččiny naděje na plichtu. A protože schránka, i když už trochu pocuchaná, stále ještě plnila svůj účel a zapalovač fungoval, mohli jsme se pustit do finále.

Kalač / ... zabíječ?

Kdo nikdy neměl kalač v ruce a nemá představu co je to za zlo – když se Mathes jednou netrefil, vyseknul do asfaltu pořádnou díru. Ano, závěr testu byl nakonec čistě likvidační záležitostí a po předchozích kolech jsme i bez rozbrusu schránce moc nadějí nedávali. Jediný komentář, který si fotky v galerií zaslouží je ten, že zapalovač to přežil. Krabička už tolik štěstí neměla.

Závěr

Bezpečnostní schránka Mooncode není špatnou volbou. A to i přes to, že po přečtení testu se to může jevit jinak. Vzhledem k rozměrů a ceně je krabička primárně určena k použití v prostředí, kde se moc magorů s baseballkama většinou nepohybuje. Proti hrubé síle je tato schránka totiž bezmocná. Naopak ve škole či kanceláři její potenciál využijete naplno.

Jestli vás zaujal nějaký jiný produkt na serveru SmartStore.cz, dejte nám tip a my ho pro vás otestujeme.