Prague Fashion Weekend 2010

Hlavní město Praha nás poctilo i něčím jiným, než neočekávanou exkurzí do katakomb tunelu Blanka. K větším překvapením konce tohoto léta tak patřila možnost okusit opojnou atmosféru pařížských mol. To že Pařížská není Paříž se ale ukázalo záhy, ačkoliv početná část publika, pyšně nosící Crocs a kalhoty Rejoice, mohla mít odlišný názor.


Nebylo by pro nás nic lehčího, než rozcupovat „kolekci“ Natali Ruden, vítězku soutěže New Fresh Style či umně zanechané cenovky na podrážkách bot předvádějících (z čehož nám je doteď nepatrně blivno) na cucky. Ale budeme shovívavé. První ročník prakticky jakékoliv akce bývá krokem do neznáma a v případě Prague Fashion Weekendu je to i přes nedostatky krok kupředu.

Tento projekt si navíc nedělá iluze o své uměleckosti. Snaží se prostě přiblížit laikům luxusnější módu způsobem, jaký lze už delší dobu sledovat v zahraničí. Srovnávat jej ale s jeho světovými vzory by bylo jako porovnávat romantický coitus s Edwardem Cullenem v jeho lesní rezidenci a uprděný styk s pastózními bratry Nedvědy v hodinovém hotelu.

Prague Fashion Weekend by v současné konkurenci jednoduše neuspěl, ale na poměry postkomunistické země se jevil ještě jako docela povedený. Pejskové a děti na přehlídkovém mole se ukázali být dobrým tahem a několik zajímavých kolekcí bychom také našly. Nelze rovněž opomenout, jak kreativně se organizátoři vypořádali s omezeným rozpočtem. Například při edukativní přehlídce, která současně fungovala jako průřez nejvýznamnějšími módními návrháři 20. století, zreprodukovali jejich známé modely pomocí plastu, kovu a dalších materiálů.

Nakonec jsem vděčné za možnost strávit víkend v příjemném prostředí milovníků módy. Sledování přehlídky v centru města za krásného počasí bylo osvěžující a věříme, že příští ročník se jistě o další kus přiblíží úrovni podobných událostí ve světových módních metropolích. Praha, město třikrát zmíněné v Gossip Girl (!), si tuhle šanci zaslouží.

A protože se ale jako investigativní novinářky nemůžeme moc flákat, v zákulisí jsem požádaly o rozhovor jednu z modelek, Kláru Urbanovou, která se námi strávila několik příjemných minut:

Ahoj Klárko, co říkáš na vůbec první Prague Fashion Weekend?
Líbí se mi to tady! Mělo být hrozně špatný počasí, ale nakonec vyšlo skvěle. Celkem se divím, že to docela zvládáme i my, modelky, protože zkoušení, které tomu předcházelo, bylo dvoudenní od devíti do devíti. Takže v podstatě dost náročný. Úplně jsme tam padaly únavou.
A na jak dlouho tu dneska jsi?
Přišly jsme v osm ráno a budeme tu zase tak do těch devíti večer. Sice se nejede v kuse, protože chvíli trvalo, než nás začali líčit, česat... Takže jsme si i poseděly a měly jsme čas na oddych, ale je to tu vyčerpávající. Na druhou stranu mě celá tahle akce neuvěřitelně baví, jsou tu super holky.
Jak ses sem na Prague Fahion Weekend dostala?
Asi před týdnem jsem šla na casting. Tam vybírali modelky a nějak to vyšlo.
Co říkáš na to, co tady na PFW zatím proběhlo?
Hodně se mi to líbilo!  Ale teda ty masky přes obličeje... V tom se ani nedalo dýchat. Oni pořád, ať si to hlavně nesundaváme, takže hrůza. Bylo přes ně sice perfektně vidět, protože byly z  plexiskla, ale vzduch se tam nějak nedostával. Byla jsem z toho po chvíli úplně zničená a udýchaná. To molo je navíc strašně dlouhý, ještě nikdy jsem nešla delší a dneska už ho mám za sebou asi devětkrát. Překvapilo mě taky to, že lidi tady chtějí aby se modelky neustále usmívaly. V Čechách jsem zatím předváděla jen párkrát, takže mi to přijde takový nucený. Ale modely jsou super. Líbily se mi hlavně ty český a slovenský, ty byly vážně skvělý!
Máš nějakého favorita?
No... ta jména si vůbec nepamatuju, ale strašně moc se mi líbily šaty od jedné Slovenky. Blažena Ostrovská. Ta byla úžasná.
Kdo jsou tví oblíbení návrháři?
Líbí se mi Balenciaga, hodně Viviene Westwood a Calvin Klein.
Máš od nich doma něco?
No, spodní prádlo Calvin Klein, ale jinak... Ještě jsem měla boty od Viviene Westwood, který jsem dostala na přehlídce. Každopádně většinou si nakupuju v Zaře, Háemku a tak. Víc se rozšoupnout zatím nemůžu. Z tohohle důvodu hrozně ráda předvádím třeba v New Yorku, tam návrháři modelkám místo peněz často dávají právě oblečení, boty a tak. To je báječný.
Ještě mi řekni. Prague Fashion Weekend je letos poprvé, myslíš, že to bude mít úspěch a lidi se na to chytnou?
Já myslím, že docela jo. Teď je tady dost nával. Ale řekla bych, že tomu bude konkurovat Prague Fashion Week, který proběhne někdy v listopadu. Těžko říct, jestli bude lepší. To se uvidí. Nechme se překvapit.

Publikováno ve spolupráci s Editou.